Blog

Yazın Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Blog
Yazın Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?
Haziran 8, 2022

Cilt her mevsim farklı hava şartlarının etkisinde kalarak çeşitli tepkiler verir. Bir farklı deyişle, her mevsim cildin ihtiyacı olan bakım değişir. Yaz aylarında nem ve sıcaklığın artış göstermesi cildin hava almasını engeller. Bu sebeple ciltte siyah noktalar, tıkanıklıklar, isilik, cilt gözeneklerinde açılma gibi problemler artış gösterir. Bunun dışında, doğru ve düzenli bakım yapılmayan ciltlerde mantar oluşumu da gözlenir. Bu tarz durumlar ile karşı karşıya kalınmaması için yaz için cilt bakım rutini oluşturulması gerekir. 

Yazın yalnızca güneş değil; havuz suyundaki çeşitli kimyasallarda cildin üzerinde kötü etki bırakır. Bu sebeple, cilt bakımı yapılırken bazı detaylara dikkat edilmesi gerekir. Mesela, çok derin peeling ve maske soyma gibi işlemlere başvurulmaması önem arz eder. Çünkü bu tarz ürünler güneş ışınlarının da etkisiyle beraber ciltte leke bırakır. Birçok cilt probleminin oluştuğu yaz aylarında, tüm olumsuzluklardan korunmak için doğru cilt bakımı yapmak gerekir. Peki, yazın cilt bakımı nasıl olmalı sorusuna yanıt arayalım. 

Sağlıklı ve Doğru Bakım için; Cilt Tipi Öğrenilmeli 

Yazın cilt bakımı konusunda ilk detay, cildin doğru ve düzenli bir şekilde temizlenmesinden geçer. Bu amaçla cilde uygun ürünlerin alınabilmesi için cilt tipinin belirlenmesi gerekir. Yağlı, kuru ve karma ciltlere özel üretilen ürünlerden cilt yapısı göz önünde bulundurularak seçim yapılmalıdır. Alınan ürünler cildin pH’ına uygun olmalı ve cildi kurutmadan temizlemelidir. Cilt tiplerine göre yazın yapılması gereken cilt bakımı aşağıdaki gibidir:

Kuru Cilt Tipi 

Kuru cilt tipine sahip olan insanların cildi, güneş ve denizden çok fazla etkilenir. Cilt hızlı bir şekilde kurumaya başladığı için akabinde kırışıklıklar ve çizgiler belirgin olmaya başlar. Her mevsim ciddi bir bakım isteyen kuru cilt tipine yazın ekstra özen gösterilmesi gerekir. 

Kuru cilt tipine sahip olan insanların, yaz boyunca yumuşak yağ bazlı temizleyici ürünlere yönelmesi gerekir. Parmak uçlarına sıkılan temizleyici yüze yayılmalı ve makyaj pamuğu ile silinmelidir. Ardından ılık su ile durulanmalıdır. Alkolsüz bir tonik ve yoğun içeriğine sahip olan nemlendirici ile bakım yapılmalıdır.  Haftada 1 ya da 2 kez nem maskesi uygulanması gerekir. 

Yaz aylarında lekelenmeye müsait olan kuru ciltler, yüksek faktörlü güneş kremi ile cildini korumalıdır. Bitkisel içerikli ürünler ve kolajen içerikli nemlendiriciler kuru cilt tipine iyi gelir. 

Karma Cilt Tipi 

Karma cilt tipi, dört mevsimde de cilt bakımı zor olan bir cilt tipidir. Ciltte hem yağlı hem de kuru bölgeler bulunduğu için ürün ve bakım kişiyi bir hayli zorlar. Özellikle T bölgesi yağlı; göz çevresi ve yanaklar normal veya kuru olanlar cilt bakımı için doğru ürünü seçmekte zorlanır. Yoğun nemlendirici tercih edildiği zaman T bölgesi sivilcelenebilir. Tahriş edici bir ürün tercih edildiğinde ise cilt kurumaya ve pullanmaya başlar. Karma ciltler için en doğru çözüm, kuru ve yağlı bölgeler için farklı ürünler tercih etmektir. 

Karma cilt tipine sahip olan insanların, yıkanarak temizlenen krem, köpük veya jellerden kullanması gerekir.  Bu jelleri ister ele ister temizleme ürününe sıkarak yüz temizlenmeli ve sonra bol su ile durulanmalıdır. 

Hassas cilde sahip olanlar özel üretilen temizleyici ürünlere yönelmeli ve cildi ılık su ile yıkamalıdır. Cilt temizliği uygun bir temizleyici ile yapıldıktan sonra uygun bir tonikle cildin silinmesi gerekir. Tonik işleminden yaklaşık 30 dakika sonra cilde uygun nemlendirici sürülmelidir. 

Yağlı Cilt Tipi 

Yağlı cilt tipine sahip olanlar ise köpük veya jel temizleme ürünlerden tercih etmelidir. Bunun yanı sıra, haftada bir kez uygulanması gereken kil maskesi, yağlı ciltler için gereklidir. Kil maskesi, cilt bakımı konusunda çok yönlü olan bir maddedir. Deriyi derinlemesine temizleyerek ölü hücrelerin ve artıkların atılmasına olanak sağlar. Aynı zamanda cildin beslenmesine ve nemlenmesine yardımcı olarak sağlıklı bir görünüm sunar. 

Temizleme sonrası tonik ve yağlanmayı azaltıcı etki gösteren güneş kremlerinden kullanılması gerekir. Kil fazla yağı alan ve cildi kurutmayan bir üründür.  Ancak kil yerine mikro sünger içerikli nemlendirici veya losyonda kullanılabilir. Bahsi geçen ürünler ciltteki fazla yağı emerek yağlanmayı önler. 

Yaz aylarında aşırı terleyen insanların ter kanallarının tıkanması ile isilik meydana gelir. Böyle anlarda cildin termal su ve maden suyu ile yıkanması doğru olacaktır. Kullanılan temizleyici malzemelerin alkol ve kolonya tarzı ürünler içermediğinden emin olunmalıdır. Bu tarz ürünler cildin ph’ını bozarak tahriş olmasına neden olur. Hatta kolonya ve parfüm içerikli ürünlerde yer alan bazı maddeler güneşe çıkıldığında leke oluşumunu arttırır. Bu sebeple, yazın kullanılan ürünlerin içeriği dikkate alınmalıdır. 

İdeal Bakım için Yazın Ara Verilmesi Gereken Ürünler 

Yazın Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?, Aleyna Gülten Beauty Tuzla

Cildin her mevsim ihtiyaç duyduğu bakım farklıdır. Bu sebeple, kışın kullanılan bazı ürünlere yazın ara verilmesi gerekir. Yazın cilt bakımı yaparken özellikle peeling ve soyucu özelliği bulunan ürünlere ara verilmesi gerekir. Salisilik asit, retinoik asit ve glikolik asit gibi çeşitli asitler cildin güneşe olan duyarlılığını arttıracağı için kullanılması önerilmez. 

Yazın tercih edilen nemlendiricilerin cildi yenileyen ve bariyer görevi üstlenen içerikte olduğuna emin olunmalıdır. Ayrıca nemlendiricinin güneş koruyucu özelliği olan ürünlerden olmasına dikkat edilmelidir. Aşırı yağlı ve cildi tıkayacak ürünler olmadığına emin olunmalıdır. Bunun yanı sıra, aktif içeriğe sahip olan ürünleri gece kullanmaya özen gösterilmelidir. 

Canlı ve Pürüzsüz Cilt için; Su Tüketimi Arttırılmalı

Her mevsim cildin ihtiyacı olan ilk husus arasında su yer alır. Çünkü cildin en temel maddesi su olup, cildin yapıtaşlarını korur ve tamirinde büyük bir rol üstlenir. Yaşın ilerlemesi ile beraber deri ve deri altındaki dokular su kaybetmeye başlar. Bununla beraber kuruyan cilt kırışmaya, kırışan cilt ise daha çok kurumaya başlar. Bahsi geçen döngüyü kırmak ve cilde nem kazandırmak için en etkili etken anti-aging tedavisidir. Canlı, sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için günde en az 2,5 litre su içilmesi gerekir. 

Favori Uygulama: Medikal Cilt Bakımı Yaptırılmalı 

Yazın Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?, Aleyna Gülten Beauty Tuzla

Günlük cilt bakımlarının yanı sıra, belirli aralıklarla uygulanan medikal cilt bakımı, deri sağlığına büyük oranda katkı sağlar. Doğru ve düzenli olarak uygulanan cilt bakımı ile leke problemi, kırışıklık, siyah nokta, ton eşitsizliği, akne ve sivilce lekeleri gibi daha pek çok probleme çözüm bulunabilir. 

Cildin en üst katmanının ismi epidermis olup, su geçirme özelliği olmayan bir tabakadır. İkinci tabaka olan dermis ise bağ dokusunun ve pigment hücrelerinin yer aldığı tabakadır. Evde yapılan cilt bakımı yüzeysel olduğu için sonuç alınamaz. Çünkü epidermin katmanı su geçirmez ve uygulanan bakımlar cildin ilk katmanında kalır. Ancak medikal cilt bakımında durum böyle değildir. 

Medikal cilt bakımı, alanında uzman ve deneyimli insanlar tarafından özel seçilen ürünler ile uygulanır. Bu işlem esnasında derinlemesine bir bakım yapılarak cildin iki katmanına da ulaşılır. Derinde bulunan tabakalara kadar ulaşabildiği için esas hücreleri iyileştirir ve hedef hücrelere de erişilir. Kırışıklık, kuruluk, siyah nokta, sivilce, akne gibi daha pek çok problemin çözümünde tercih edilir.

Hava kirliliği, güneş ışınlarının verdiği zarar, stres, sinir, sigara kullanımı, düzensiz beslenme gibi daha pek çok sebebin verdiği olumsuz etkiler ancak medikal cilt bakımı ile tedavi edilir. Cildin kaybettiği nem uygulama esnasında vitamin, mineral ve aminoasit desteğiyle beraber deri altına verilir. Bu sayede deri içten içe kendini yenilemeye başlar.

Yaz Aylarının Vazgeçilmezi: Hydrafacial Yaptırılmalı 

Yazın cilt bakımının düzenli ve doğru bir şekilde yapılması gerekir. Bunun yanı sıra, cilde nazik ve titiz davranan uygulamalarında tercih edilmesi önem arz eder. Bu noktada Hydrafacial, cildi hassas ve derinlemesine temizleyen bir uygulamadır. Gözeneklerin açılmasına ve derinlemesine temizlenmesine yarayan uygulama ile cilt canlanır ve ışıldamaya başlar. 

Buharla cildin yumuşamasını ve elastikiyet kazanmasını sağlayan Hydrafacial, derinlemesine temizlik için harika seçenektir. Suyu cilt yüzeyinde gezdiren vortex vakumları sayesinde yaz boyu ihtiyaç duyulan nem; vitamin, mineral, antioksidanlar ile cilt katmanlarına ulaştırılır. 

Dört mevsim güvenli bir şekilde uygulanan Hydrafacial, yazın sağlıklı ve pürüzsüz cilde sahip olmak isteyenlerin favorileri arasında yer alır. Her ay Hydrafacial yaptırılması yaz boyu cildin ışıldamasına ve sağlıklı görünmesine neden olur. 

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *