Blog

Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakımı

Blog
Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakımı
Haziran 10, 2022

Yaş almaya başlandığında ciltten farklı tepkiler ve şikayetler alınmaya başlar. Yenilenme hızı zamanla azalan ve temel yapı taşı depoları durağanlaşan ciltte pek çok belirti görülür. Kırışıklık, sarkma, ince çizgi, dolgunluğun yitirilmesi ve cildin elastikiyetini kaybederek daha solgun yapıya ulaşması, lekelenme, ton eşitsizliği gibi nedenler yaşlanma belirtileri arasında yer alır. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak ve önlem almak için yaşlanma karşıtı cilt bakımı yapmak gerekir. 

Yaşlanma karşıtı cilt bakımı hem cildin kırışmasını hem de sarkmasını geciktirir. Ciltte henüz kırışıklık, sarkma ve elastikiyet kaybı olmadan uygulanması gereken bakımlar arasında yer alır. Böylece vaktinde önlem alınarak, yaşlanma karşıtı koruma sağlanmış olur. Bu noktada, günlük rutinden nemlendirici ve güneş koruyucu gibi ürünlerin eksik edilmemesi gerektiği anlaşılabilir. Her cilt tipine ve problemine uygun içeriklerde üretilen ürünler vardır. Aynı şekilde alanında uzman ve deneyimli insanlar tarafından gerçekleştirilen profesyonel hizmetlerde yaşlanma karşıtı bakım rutinine eklenmelidir. 

Anti- Aging Uygulaması ile Genç Kalın!

Yaşlanma karşıtı olarak bilinen anti aging, cildin yaşlanmasını durdurmak amacıyla bazı ürün, bakım ve medikal işlemlerin cilde uygulanmasıdır. İnsan cildi yaşın ilerlemesiyle beraber pek çok tepki verir. Cilt sarkması, leke, ton eşitsizliği, ince çizgi, kaz ayağı oluşumu, kırışıklık ve solgun cilt rengi gibi problemler zamanla çoğalır. Bu durumun sebepleri arasında, cildin alt katmanında yer alan kolajen sentezinin azalması yer alır. 

30’lu yaşlara gelindiğinde her yıl kolajen üretimi daha da azalır. Bununla beraber elastik hücrelerinin yapısı gevşeyerek cilt sarkmaya ve kırışmaya başlar. Cilt ihtiyacı olan oranda hyaluronik asit üretemediği için kurur, canlılığını yitirir ve matlaşır. Buna güneşin zararlı ışınları da eklenince cildin bağışıklığı daha da düşer ve lekeler artar. 

Anti- aging, cildin ihtiyaçlarını karşılamak ve yaşlanmadan kaynaklanan belirtilerin etkisini azaltmak üzere geliştirilmiş bir durumdur. Yaşlanma karşıtı koruma gösteren bitkisel içerikli serum, solüsyon ve medikal estetik uygulamalar ile cildin tipine ve yaşına göre özel uygulanan anti- aging protokolleri ile zamanı meydan okumak kolaydır. 

Anti- Aging Cilt Bakımı Yapmak Neden Önemli? 

Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakımı, Aleyna Gülten Beauty Tuzla

Sarkma, ince çizgi, kırışıklık, matlaşma ve göz çevresinde artan kaz ayakları gibi belirtiler aynaya bakıldığında fark edilir. Bu belirtiler ile karşılaşıldığında yaşlanma karşıtı cilt bakımı yapma vaktinin geldiği anlaşılır. Cildin eski haline dönmesi ve yaşlılık belirtilerinin durağanlaşması için alanında uzman olan kimselerden destek almak gerekir. Uzmanların önerisiyle beraber en doğru ve etkili sonuçlara başvurmak süreci hızlandırır. Bu ise, pek çok merkezde deneme tahtası olunmamasını ve paradan tasarruf edilmesini sağlar. 

Ünlü markaların, pahalı ürünlerinden satın almak anti- aging koruma sağlamak için yeterli olmayacaktır. Yaşlanma karşıtı kremler, anti- aging serum ve solüsyonlar cilt altı dokulara kadar ulaşamadığı için beklenen etkiyi sağlamazlar. Bu durum ise büyük bir hayal kırıklığı yaşatır. 

Yaşlanma karşıtı koruma sağlayabilmek adına, cilt uzmanları tarafından gerçekleştirilen ve cilt katmanının derinine ulaşılan çalışmalardan ve anti- aging bakımlardan almak gerekir. Anti- aging koruma gösteren profesyonel estetik uygulamaların, evde yapılan cilt bakımları ile aynı etkiyi sağlamayacağı kesindir. Bunun sebepleri arasında şunları sayabiliriz: 

  • Anti-aging uygulaması ile cildin derin dokuları temizlenir. 
  • Cilt altı dokuları beslenir ve kolajen üretiminin artışı sağlanır. 
  • Alt dokuların yoğun olarak nemlendirilmesi ve nemi hapsetmesi sağlanır. 

Profesyonel estetik uygulamalarla derinlemesine temizlenen, tüm katmanları beslenen ve nemlendirilen cilt; dış faktörlerin ve zamanın yıkıcı etkilerine karşı güçlenir. 

Genç Bir Cilde Sahip Olmak için 4 Altın Kural 

Zamana meydan okumak ve genç bir cilde sahip olmak herkesin hayalidir. Çünkü kimse otuzlu yaşlarında ciltte sarkma, kırışıklık, kaz ayağı, çizgi gibi problemlerle karşılaşmak istemez. Bunun için etkili yöntemler almaya çalışır. Bizde sizin için zamana meydan okuyabileceğiniz 4 altın kural belirledik! 

1. Cildin Her Daim Nemli Olmasına Özen Gösterin 

Erken yaşlanma belirtilerine sahip olmanın sebepleri arasında yeterince nemlendirilmeyen ciltler yer alır. Çünkü kuruyan her şey gibi ciltte zamanla canlılığını yitirerek kırışmaya ve kırılmaya başlar. Cildin alt katmanlarında nemin yetersiz oluşu yaşlanma etkilerinin artış göstermesine neden olur. 

Cildin alt katmanında kuruyan dokulardaki oksijen zamanla azalır. Bununla beraber kolajen üretimi de düştüğü için ciltteki hücre yenilenmesi ve kendi kendini onarma yeteneği azalır. İşte bu noktada yaşlanma belirtileri görülmeye başlar. Cildin her daim nemlendirilmesi, yaşlanma karşıtı koruma konusunda en önemli kuraldır. 

Cildi yalnızca nemlendirici kullanarak nemlendirmek mümkün değildir. Cilt tipine ve problemlerine uygun seçilen nemlendiricinin yanı sıra, profesyonel işlemlere de başvurmak gerekir. Bu işlemler arasında medikal cilt bakımı, nem aşısı, hydrafacial gibi uygulamalar yer alır. Peki, bu uygulamaların faydaları nelerdir?

Hydrafacial ile Cildi Hem Temizleyin Hem de Nemlendirin 

Cilt temizlenirken farkında olunmadan pek çok zarar verilir. Cilt kurumasının ve kurumayla meydana gelen belirtilerin arasında, yanlış yapılan cilt temizliği yer alır. Hydrafacial uygulaması cildi derinlemesine temizleyen, gücünü ve etkisini vortex teknolojisi ile sağlayan bir uygulamadır. 

Vortex sistemi sayesinde cilt tüm kir, makyaj kalıntıları vb. kalıntılardan kurtulur. Cildin her katmanına 5 ayrı işlem uygulayan Hydrafacial, suyla temizleme yaparken aynı zamanda kullandığı saf içerikli serumlar ile cildi nemlendirir. Bu sayede cildin hem üst hem de alt katmanları neme doyar. 

Nem Aşısı ile Derin Dokularda Nem Bombardımanı 

Her cilt tipine ve her cildin ihtiyacına uygun verilen işlemlerden biri de nem aşısıdır. Yoğun ve saf hyaluronik asit içeren nem aşısı, en etkili cilt nemlendirme uygulamaları arasında yer alır. İçeriğinde bulunan vitamin ve amino asitler sayesinde cilt katmanlarını zenginleştirir. 

Nem aşısı sayesinde cilde enjekte edilen biyolojik asit, su tutma niteliği taşır. Bu niteliğin neticesinde deride su tutularak, nem oranında artış sağlanır. Yaşlanma sürecinin yavaşlamasına ve cilt katmanlarındaki sorunların giderilmesine yardımcı olur. Cildin esnekliğini de artırarak, kusursuz ve sağlıklı bir görünüm elde edilmesini sağlar. 

Medikal Cilt Bakımı ile Sağlıklı ve Nemli Cilt 

Medikal cilt bakımı, yaşlanma karşıtı bakımlar arasında yer alır. Cildin üst katmanlarından başlayarak biriken kiri temizler ve cildi derinlemesine temizleyerek kuruluğu önler. Ciltteki sebum dengesinin arttırılması içinde yardımcı olur. 

Cilt tipine, cildin problemine ve ihtiyaçlarına göre uygulanan medikal cilt bakımında uygulama ve kullanılan ürünler değişir. Bu sebeple, cilt kuruluğundan şikayet duyan insanlar düzenli olarak yaptırarak yaşlanmaya dur diyebilir. Medikal cilt bakımı, cildin yaşlanmasını gerileten, elastikiyet kazandıran ve cildi derinlemesine temizleyen bir uygulamadır. 

2. Cilt Sarkmasını Önleyin!

Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakımı, Aleyna Gülten Beauty Tuzla

Cildin derinlemesine temizlenmesi ve altındaki dokuların güçlendirilmesi yalnızca yaşlanmayı geciktireceği için değil; aynı zamanda lenf drenaj sistemini ve kan dolaşımını arttırır. Bu sayede cildin sarkmasını, kırışmasını ve çizgilerin oluşmasını engelleyeceği için yaşlanma karşıtı dört altın kural arasında yer alır. 

Ciltte sarkma ve kırışma meydana geldiğinde deri ile beraber diğer dokularda zayıflamaya başlar. Buna bağlı olarak lenf drenaj sistemi ve kan dolaşımını yavaşlar. Yaşlanma belirtileri arasında bulunan cilt sarması, hiç kimsenin istemeyeceği bir durumdur. Yüz hatları düz bir duruma gelir ve kişinin simasını silerek yaşlı gözükmesine neden olur. Cilt sarkmaların önüne geçebilmek için yaşlanma karşıtı uygulamalara ve medikal cilt bakımına önem verilmesi gerekir. 

Ameliyatsız Yüz Germe İşlemleri ile Sarkmalara Son!

Exilis Elite Saten Germe, Hifu ve Forma gibi ses dalgaları, radyo frekans ve ultrason enerjileri aracılığıyla çalışan uygulamalardır. Bu uygulamalar ile medikal estetik ameliyatsız yüz germe işlemlerine başvurulabilir. Bu sayede cilt yer çekimine karşı koruma altına alınmış olur. 

Cilt Gençleştirme Sağlayan Anti-Aging Cilt Bakımı 

Yaşlanma karşıtı bakımların arasında yer alan anti- aging ile cilt sarkmaları önlenebilir. Mesela, mezoterapi yöntemi, lazer teknolojisi ile cildi gençleştiren bir sistemdir. Ultrason ve radyo frekans teknolojileri kullanılarak anti aging etkisi sağlanır. Bu uygulamaların her biri cilt sarkmalarına karşı son derece etkilidir. 

3. Cildin Kolajen Üretimini Destekleyin!

Kolajen, vücudu bir arada tutan bir proteindir. Güç ve yapı sağlamak üzere iskele oluşturan kolajen, cildin genç kalmasına da olanak sağlar. Yaş aldıkça vücut giderek daha az kolajen üretmeye başlar. Kolajen üretimi daha çok sigara kullanımı, güneş ışınlarına maruz kalma, uykusuzluk, egzersiz eksikliği, aşırı alkol ve yanlış kullanılan kozmetik ürünlerden dolayı düşer. Bu sebeple, yaşlılığın etkilerini yavaşlatmak için kolajen tedavisi alınması önerilir. 

Kolajenin cildin gençlik iksiri olduğunu herkes bilir. Zamana meydan okuyan bir görünüme sahip olmak için cilt katmanındaki dokuların kolajen üretmeye devam etmesi gerekir. Peki, bu nasıl mümkün olur?

Kolajen Üretimini Arttıran Cilt Bakımı 

Kolajen üretimini arttırmak, bazı cilt bakım uygulamaları ile mümkündür. Bu bakımlar arasında yer alan dermapen, altın ütü, fraksiyonel lazer, cildin katmanlarındaki kolajen üretimini tetikler. Bahsi geçen uygulamalar sayesinde zamanla azalan kolajen arttırılır. 

Alanında uzman ve deneyimli olan insanlar tarafından cilt analizi yaptırabilir, uygulamaları yaptırma sıklığına karar verilebilir. Doğru ve düzenli şekilde yaptırılan uygulamalar ile etkili sonuçlar elde edilir. Böylece kolajen üretimi arttırılır ve yaşlanma belirtileri ile karşılaşılmaz. 

Kolajen Takviyesi Alınmalı 

Kolajen takviyesi ile vücuttaki kolajen miktarını arttırmak mümkündür. Bu sayede hem sağlıklı hem de genç bir izlenime sahip olunur. Kolajen takviyeleri yalnızca yaşlanmayı geciktirmekle kalmaz, saç sağlığından kıkırdağa, kalp hastalıklarından yüzdeki problemlere kadar pek çok probleme destek olur. Kolajeni tek kullanımlık şaselerde, gıda takviyesi olarak doktor önerisi ile alınabilir. 

Kolajen Serumları ile Gençleşin 

Kolajen serumları sayesinde yaşlanma belirtileri geciktirilebilir. Evde dermaroller kullanımı yaşlanma rutinine eklenecek en önemli şeydir. Bu serumların cilde etki edebilmesi ancak evde cilt bakımı rutinini arttırmaya yarayan aparatlar ile mümkündür. 

4. Her Mevsim Cildi Güneşten Koruyun!

Cildi yaşlılık belirtilerine karşı korumanın en iyi yolu, her mevsim kullanılan güneş kremlerinden geçer. Güneşin zararlı ışınları ciltte hem leke hem de kırışıklık, sarkma gibi yaşlılık belirtilerine yol açar. Doğru vakitlerde güneşlenmek sağlık bakımından çok önemli olan D vitaminin alınmasına olanak sağlarken; güneşin altında korunmasız şekilde bulunmak ve yanlış saatlerde güneşlenmek cildin yaşlanma sürecini hızlandırır. 

Hem yaz aylarında hem de kış aylarında kullanılan yüksek faktörlü güneş kremleri üstün koruma sağlar. Her cilt uzmanı tarafından hatırlatılan kremler ile yaşlanma karşıtı koruma sağlanabilir. Cilt tipine ve problemlerine uygun seçilen yüksek korumalı güneş kremleri ile gençliğin ışıltısı uzun yıllar sürer. Bu sayede hem genç hem lekesiz hem de sağlıklı bir görünüme ulaşılır.

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *