Blog

Selülit Tedavisi Yöntemleri

Blog
Selülit Tedavisi Yöntemleri
Haziran 30, 2022

Her kadının yaşadığı vücut problemlerinden biri olan selülit, deri altında bulunan yağların gerekenden fazla birikmesi ve kan dolaşımının bozulmasından dolayı meydana gelir. Vücudun belirli bölgelerinde bu problemin artmasıyla beraber yağ topaklanarak ciltte portakal görünümünü andıran bir yapıya evrilir. 

Kadınların birçoğunda görülen bu problem hormon bozukluğu, hareketsiz yaşam ve genetik gibi daha pek çok nedenden kaynaklanabilir. Ayrıca selülitin kilo almakla hiçbir ilgisi yoktur, zayıf kadınlarda da görülme oranı yüksektir. Kalça, baldır, karın, üst bacak gibi kısımlarda oluşan selüliti gidermek için çeşitli yöntemler vardır. Doğal, profesyonel ve yaşam tarzı ile alakalı bu uygulamalar, selülitten kurtulmak için gerekli olan yöntemlerdir. 

Bazı kadınlarda görülen vakalarda ve selülitlerin nodüle dönüştüğü durumlarda tıbbi tedavi de gerekli olabilir. Bunun yanı sıra, evde çeşitli kürler hazırlayarak da selülit rahatsızlığından kurtulmak mümkün olur. Peki, yaz aylarının gelmesiyle beraber kadınların hayatını kabusa çeviren selülitler nasıl geçer?

Selülit Nedir ve Neden oluşur? 

Portakal kabuğunu görünümüne benzeyen selülit, deri altındaki yağ dokusunun bozulmasıyla ortaya çıkar. Zaman zaman kan dolaşımın bozulmasına bağlı olarak da meydana gelebilir. Vücutta çöküntü ve çukurcuklar ile belirgin hale gelen selülitler, bazı anlarda varislerle beraber oluşur. Böyle anlarda ise deride ince ve kalın kılcal damar çatlamaları görülür. 

Oluşmasında östrojen hormonu son derece etkili olduğundan, selülite en çok kadınlarda rastlanır. Menopoz, hamilelik, regli dönemlerinde ise selülitlerin oluşumu artar. Başlangıçta daha hafif ve yumuşak olan yumrular, ilerleyen zamanlarda daha nodüler ve sert görünüme ulaşır. 

Selülitin asıl oluşma nedeni ise, cildin altındaki yağ birikiminin artmasıdır. Selülit derecesi genelde yaş, vücut yağ yüzdesi, genetik faktörler ve doğum ile alakalıdır. Cilt kalınlığı da selülit oluşmasının nedenleri arasındadır. Kadınlardaki yağ dağılımının belirgin yapıda olması ve östrojen hormonunun daha fazla olması; erkeklere kıyasla fazla görülmesinin nedenleri arasında yer alır. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak cildin zamanla incelmesi ve esnekliğini yitirmesi ile de selülit meydana gelir. 

Selülit Oluşmasının Nedenleri

Selülit birçok sebebe bağlı olarak meydana gelir. Bunlar: 

 • Gebelik 
 • Genetik faktörler
 • Düzensiz ve dengesiz beslenme
 • Sağlıksız bir yaşam tarzına sahip olmak 
 • Sık sık kilo almak ve vermek
 • Kullanılan birtakım ilaçlar
 • Aşırı kilolar
 • Spor, egzersiz vb. yapmamak
 • Hareketsiz bir yaşam sürmek 
 • Vücuttaki biriken toksinler
 • Kadınlarda östrojen hormonunun haddinden fazla salgılanması
 • Yaşın ilerlemesine bağlı olarak cildin elastikiyetini kaybetmesi

Selülit Rahatsızlığı Nasıl Geçer?

Selülit hastalığının birkaç çeşidi vardır. Uzmanlar tarafından bu çeşitler 4 farklı şekilde derecelendirilir. Bu dereceler şu şekildedir: 

Sıfır Derece Selülit

Sıfır derece selülitte ayakta ve oturma pozisyonunda herhangi bir şey fark edilmez. 

Birinci Derece Selülit 

Birinci derece selülit, ayakta veya oturur pozisyonda ortaya çıkan görünümdür. Yalnızca cildin belirli bölgelerine basınç uygulandığında portakal görünümüyle karşılaşılır. 

İkinci Derece Selülit 

İkinci derece selülit, kendini ancak ayakta dururken belli eden çukurlaşmalardır. Bu tür selülit yatar pozisyonda kendini belli etmez. 

Üçüncü Derece Selülit 

Üçüncü derece selülit hem ayaktayken hem de yatarken kendini belli eder. Vücudun belirli noktaları her zaman portakal kabuğu görünümünde olur. 

Bahsi geçen 4 tane derecelendirme, selülit bakımına gereken hassasiyetin gösterilmesi ve şekillendirilmesi için oldukça önemlidir. 2. Ve 3. Derece olarak bahsedilen selülit görünümü için alanında uzman doktorlara başvurularak tedavi almak gerekir. Lazer destekli olan Liposuction gibi metotlar, masaj uygulamasıyla hastanın kan dolaşımını arttırır ve deri altında bir araya toplatan yağı dağıtır. Böyle müdahalelere ihtiyaç duyulduğu zaman destek almak en doğrusu olacaktır. 

2 derece selülit rahatsızlığına sahip olan hastalarda medikal tedavi yöntemlerine başvurabilir. Bu tedavi yöntemleri arasında şunlar vardır: 

 • Selülit kremleri,
 • Mezoterapi
 • Ultrason
 • Karboksiterapi
 • Vakum terapi
 • Elektroterapi
 • Pressoterapi
 • Radyofrekans 

Bahsi geçen uygulamalar, klasik masaj yöntemini etkili bir şekilde uygular. Haliyle de son yılların en çok tercih edilen uygulamaları arasında yer alır. Birinci derece selülit görünümü için yapılacak işlemler evde kolay bir şekilde uygulanabilir. 

Birinci derece selülit, evde düzenli kese uygulaması yapıldığında geçecek tarzdadır. Her banyoda kese kullanmak, kan dolaşımını arttıracağı için vücuttaki çatlak görünümünü önler. Bununla beraber selülit oluşumunu azaltır. Keza, selülit tedavisinde doğal yağlarında önemi son derece büyüktür. Bu yağlar, selülitli kısımlara masaj yapılarak uygulandığında selülitlerde azalma görülür. Aynı şekilde selülit giderme kremleriyle de masaj yapıldığında selülit görünümü ortadan kalkar. 

Selülitlerden Kurtulmanın Doğal Yolları

Selülit rahatsızlığı 4 farklı dereceye ayrılmıştır. Üçüncü ve dördüncü seviyeye sahip hastaların estetik danışman veya dermatolog yardımıyla tedavi edilmesi gerekir. Çünkü bu seviyelerde doğal çözümler bir işe yaramasa da rahatlatıcı etkisinden dolayı insanlar tarafından tercih edilir. Ağır selülit durumu yaşayanlar bedenini rahatlatmak üzere bu tedavi yöntemlerine yönelebilir. 

Selülit uygulamaları kadar etkili olmasa da evde yapılabilecek ve düzenli yapıldığında işe yarayacak bazı çözümler vardır. Bu çözümler ise şöyledir:

 • Her gün en az 2 buçuk litre su tüketimine özen gösterilmelidir. 
 • Her gün en az 30 dakika yürüyüş yapılmalıdır. 
 • Asansör yerine merdiven kullanımına özen verilmelidir. 
 • Selüliti önleyen bitkilerden satın alarak çay yapılmalıdır. 
 • Selülit giderme etkisi olan doğal yağlar ile düzenli ve doğru bir şekilde masaj yapılmalıdır. 
 • Kan dolaşımını hızlandıracak etki gösteren tuz, şeker, kahve gibi peeling etkisi veren ürünlerle selülitli bölgeler ovulmalıdır. Bunun yanı sıra, doğal fırça yardımıyla masaj yapılmalıdır. 

Selülit Tedavisinde Etkili Olan Uygulamalar  

Selülit rahatsızlığında oluşan formu bozulmuş yağ hücrelerini eski prensibine dönüştürmek, cilde esneklik kazandırmak ve kolajen üretimini tetiklemek amacıyla yapılan bazı uygulamalar vardır. Bu uygulamalar arasında, 

 • Mezoterapi 
 • Exilis Elite Saten Germe
 • Akustik Şok Dalga Terapisi
 • Em Slim
 • Foma Plus
 • BodyFX 

Sayılabilir. Bahsi geçen uygulamalar farklı teknolojilerden yararlanılarak, sonuç odaklı selülit tedavisi yaparlar. Uygulamaları ve faydalarını yakından tanıyalım. 

Mezoterapi ile Selülit Tedavisi 

Mezoterapi, selülit rahatsızlığında kesin çözüm sunan işlemlerden biridir. Bu uygulama ile çeşitli doğal özler, ilaçlar, vitaminler, amino asitler ve özel formüllü içerikler, selülitli bölgelerin alt katmanına enjekte edilir. Akabinde çözelti hücreleri yeniden canlanarak, hücrelerin uyanmasını sağlar. Bu da kolajen ve elastin üretimini oldukça arttırır. 

Mezoterapi, selülit olan kısımlara enjekte edildiğinde formül, cilt katmanındaki hücrelerin bölgesel metabolik hızını arttırır. Bununla beraber yağların depolanmasına engel olarak mevcut yağ hücrelerinin parçalara ayrılmasını sağlar. Vücut enjeksiyonları, üst bacak, üst kol, boyun ve uyluk bölgesi hem yağlanmanın hem de selülitlerin çok olduğu kısımlara uygulanır. 

Mezoterapide hazır ilaç karışımlarından enjekte edilebileceği gibi uzman hastanın durumuna göre de özel bir ilaç hazırlayabilir. Özel ilaç karışımında kan dolaşımını arttıracak, düzenleyecek, bağ dokusunun organizasyonunu düzenleyecek ve yağların parçalanması sinyallerini iletecek maddeler yer alır. Haliyle mezoterapi yöntemi, mikro dolaşımı düzene sokarak dokudaki ödem oluşumunun önüne geçer. Bunun yanı sıra, yağları parçalayarak yağ nodüllerinin küçülmesine olanak sağlar. Bozulmuş bağ dokusunu da yeniden yapılandırarak selülit görünümünü de dengeler. 

Mezoterapi, 20 yaşından büyük olan insanlara uygulanabilir. En etkili sonuçların alınabilmesi için 4 ila 6 seans uygulanması önerilir. Seans aralığı ise 15 gündür. Selülit mezoterapisinde, seansların sayısı selülitlerin evresine ve uygulama yapılacak hastaların yapısal niteliklerine göre özel belirlenir. Bunun dışında uygulanan tedavinin uzun süreli ve kalıcı olması için yaşam standartlarının değiştirilmesi gerekir. Örneğin, düzenli su tüketimi, yürüyüş, yağlı ve karbonhidratlı besinlerden uzak durmak gibi. 

AWT ile Selülit Tedavisi

Selülit rahatsızlığında etkili olan bir tedavi yöntemi de AWT’dir. Cildin alt tabakasındaki çukurlara verilen güçlü ses dalgaları, derinin altına anlık basınç verir. Darbelenme gibi verilen güçlü dalgalarını hasta bir titreşim olarak hisseder. AWT basınçlı ses dalgaları ile hücre zarlarının geçirgenliği arttırıldığından yağların serbest kalması mümkün olur. Yağ doku hacim olarak küçülmeye başlar, lenf drenaj sistemi güçlenir ve kan dolaşımı uyarılır. 

Uygulandığı kısımlarda dolaşım problemlerini düzene sokan AWT uygulaması, cildin esneklik kazanmasına da olanak sağlar. Yağ dokusunu taşıyan fibröz bantlar, deriyi bıraktığında portakal görünümü ortadan kalkmış olur. Selülitin derecesine göre AWT 8 ila 10 seans arasında önerilir. Yine şiddetine göre uzman önerisiyle uygulanma aralığına karar verilir. Bu uygulama kişiye ağrısız, acısız ve konforlu bir şekilde yapılır. 

Exilis Elite ile Selülit Tedavisi

Exilis elite ile selülit tedavisi, yağ dokusunu azaltan ve kolajen üretimini artıran bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi yönteminde cilde radyo frekans enerjisi ve ultrason mekanik enerjisi odaklı olan işlem yüksek ısıyla verilir. Cildin altındaki yağ dokusu 39, 5 dereceden 42,5 dereceye kadar çıkartılabilen bir ısıyla sabitlenirken; özel başlıktaki soğutucu ile cilt katmanında bir acı veya sızı hissedilmez. 

Selülit hastalığında en iyi sonuçlar veren Exilis Elite Saten Germe uygulamasından 4 ila 6 seans yapıldığında istenilen sonuçlar alınabilir. Ağrısız ve acısız bir işlem olduğu için uygulama sonucunda normal yaşama dönülebilir. 

Forma Plus ile Selülit Tedavisi

Forma Plus da selülit tedavisinde çok etkili olan uygulamalardan biridir. Radyo frekans enerjisiyle kolajen üretimi tetiklenerek selülitler tedavi edilir. Aynı zamanda sıkılaşma özelliği de gösteren uygulama daha çekici ve biçimli vücut hatlarına sahip olmaya olanak sağlar. 

Son derece gelişmiş olan radyo frekans uygulaması 6 ila 8 seans yapıldığında selülitler tamamen yok olabilir. Egzersiz yapmak, yürüyüşe çıkmak ve bol su tüketmek gibi tedaviyi destekleyici rutinlere başlanırsa daha çabuk fayda alınır. 

Body FX ile Selülit Tedavisi

Body FX, radyo frekans enerjisinin vakum ve basınç etkisiyle beraber kullanıldığı uygulamadır. Cildin alt katmanında bir araya toplanmış ve formu bozulmuş yağ hücreleri radyo frekans enerjisiyle ısıtılır. Kontrollü bir şekilde verilen basınç ve vakum hücreleri içerisinde biriken yağ vücuttan atılır. Bununla beraber selülitli bölgedeki çukur ve portakal görünümü ortadan kaldırılarak beden şekillendirilir. İlk seanstan sonra cilt yüzeyinde gözle görülür bir fark sağlayan uygulama 6 ila 8 seans yeterli olacaktır. 

EM Slim ile Selülit Tedavisi

Gelişmiş teknolojilerden biri olan EMSlim, portakal kabuğu görünümlü derinin pürüzsüz bir görünüme kavuşmasına olanak sağlar. Cilt katmanındaki kaslara odaklanan elektromanyetik dalgalar, yapılan egzersiz uygulamasıyla beraber yağ yakılmasını sağlarken kas kütlesini de geliştirir. 

Yağ fazlalarının yakılması ve kas yoğunluğunun artmasını sağlayan uygulama ile dolaşım ve lenf sistemi de sağlıklı çalışmaya başlar. Bu sayede çok yüksek derece de esneklik kazanılmış olur. Em Slim tedavisi ile selülitlere veda edilirken aynı zamanda çok güçlü ve şekillenmiş bacaklara sahip olunabilir. 

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *