Blog

Yağlı Ciltler için Bakım Rehberi

Blog
Yağlı Ciltler için Bakım Rehberi
Haziran 13, 2022

Yağlı cilt, normal ciltlere kıyasla yağ bezlerinin daha fazla sebum üretmesiyle meydana gelen cilt tipidir. Metabolizma hızı, hormonlar ve cildin nem dengesini sağlayamaması gibi sebeplerden dolayı ciltte fazla sebum oluşur. Haliyle cilt yağlanmaya başlar. Yağlılığın artmasıyla beraber yüzde parlama ve gözeneklerde büyüme meydana gelir. Akabinde gözeneklerin kir, toz ve makyaj malzemeleri ile dolmasıyla sivilce, akne ve siyah nokta gibi cilt sorunları görülür. 

Günlük temizliğin ve bakımların yapıldığı halde cilt yağlı ve parlak görünebilir. Gün içerisinde cildi kirli hissetmek, ışık kırılmaları görmek ve makyajın kusması; yağlı cildin verdiği rahatsızlıklar arasında yer alır. Bu cildi uygun ürün ve bakımlarla dengelemek mümkündür. Sebum dengesi bozularak sürekli yağ üreten bir cildi normal cilde dönüştürmek hiçte zor değildir. Cildi fazla yağdan arındırmak ve sağlıklı bir cilde dönüştürmek isteyenler için ihtiyaç duyulan tüm bilgiler burada!

Sebum Nedir?

Her cilt tipinde yer alan sebum, yağ bezeleri aracılığıyla üretilen ve ciltteki yağı dengeleyerek yumuşaklık kazandıran bir salgıdır. Ciltteki sebum dengesi normal olduğunda, cilt daha parlak ve aydınlık bir görünüme ulaşarak elastikiyetini korur. 

Ciltteki sebum dengesi bozulduğunda ise, salgı cildin üst katmanlarına kadar taşar. Bu katmanda da dış faktörler tarafından bozulan sebum, ciltte yağlı görünüme neden olur. Sebum üretimi bozulan ve normalden fazla yağlı olan ciltlerin, bu üretimi dengelemesi gerekir. 

Cildin yağlanmasının başka nedenleri de vardır. Genetik olarak yağlı bir cilt yapısıyla doğmuş olunabilir veya dış koşullardan dolayı cilt daha fazla yağlanacağı bir sürece girmiş olabilir. Ciltte bulunan sebum dengesinin sebepler vardır. Bunlar: 

 • Yaş 
 • Genetik yapı
 • İklim
 • Beslenme
 • Hormonal durum
 • Çevresel koşullar

Epidermisi katmanını koruyan sebum sıvısı, gereğinden fazla üretildiğinde yağlı cilt tipi meydana gelir. Peki, sebum dengesi nasıl bozulur? 

 • Cildi aşırı sıcak suyla yıkamak, cildin kurumasına neden olur. Aşırı kuruyan cilt ise daha fazla sebum salgılamaya başlar. Bu durumda sebum dengesi bozulmuş olur. 
 • Sigara ve alkol kullanımı sebum dengesini olumsuz etkileyen nedenler arasında yer alır. 
 • Yanlış seçilen kozmetik ürünleri cildi kurutur ve bu durum fazla yağ üretilmesine neden olur. 
 • Doğum kontrol haplarının kullanımı cildin yağ dengesini bozar. 
 • Hormonal bozukluklar, sebum dengesini olumsuz etkiler. 
 • Düzensiz ve yanlış yapılan cilt bakımları, gözeneklerin tıkanmasına neden olur. Bununla beraber oksijen ve kan dolaşımı yetersizliği meydana gelerek cilt daha çok yağlanmaya başlar. 

Yağlı Cilt Tipinin Avantajları Neler?

Yağlı cilt tipi, diğer ciltlere kıyasla daha fazla bakım ister. Bakıldığında zahmetli ve uğraştırıcı gibi gözükse de bu durum bile avantaj sağlar. Yağlı cildin en bilinen avantajları arasında şunları sayabiliriz: 

 • Parlak ve ışıltılı bir görünüm sunar. 
 • Makyaj yapılması son derece zevklidir. 
 • Yağ bezleri çok sık çalıştığı için cilt beslenir. 
 • Kırışma, sarkma, çizgi gibi yaşlanma belirtileri daha geç görünür. 
 • Güçlü bir deri sunar. 
 • Kolay kolay kızarmaz ve tahriş olmaz. 

Yağlı Cilt Tipi Daha Kalın ve Pürüzsüzdür  

Yağlı cilt tipi, barındırdığı fazla yağdan dolayı kırışıklıkların oluşmasını önleyebilir. Aynı şekilde aktif yağ bezeleri, cildin kusursuz ve pürüzsüz bir yapıda olması konusunda avantaj sağlar. Yağlı cilt tipine sahip olan insanlar, çok fazla yağ üreten yağ bezlerine ve büyük bezlere sahip olabilir. Bu durum daha kalın iç cilt katman ve dermiş demektir. Yani ciltte serin çizgilerin oluşabileceği kısımlar esnek hale gelir. 

Yağlı Cilt Doğal Güneş Koruması Sağlar 

Yağlı ciltlerin ürettiği fazla yağ, doğal bir güneş koruyucu ve antioksidan görevi alarak serbest radikallerle baş eden E vitamini üretir. Bu durum güneş kreminin yerine bir destek olarak düşünülebilir. E vitamininde bulunan moleküller bazı UV ışınlarına emerek koruma sağlar. 

E vitamini, anti enflamatuar görevi de alır. Bu görev sayesinde ciltte bulunan elementler daha iyi etkiler bırakır. Güneşe çıkılmadan önce yüksek faktörlü güneş koruyucu sürmeye özen gösterilmelidir. 

Yağlı Cilt Kırışıklıklara Karşı Daha Dayanıklıdır

Yağ üretiminin fazla olduğu ciltlerde kırışıklıklar daha kısa ve daha sığdır. Bu durum kırışıklık önleme konusunda önlem alınmaması gerektiği anlamı taşımıyor. Yağ üretimi konusunda yüzün tüm bölgeleri eşit değildir. Yaşlanma karşıtı ürünlere fazla yönelmemek, yağlı ciltler için özel üretilen hafif nemlendiricilerden tercih etmek doğru olacaktır. 

Yağlı Ciltler Daha Az Cilt Bakım Ürünü İster 

Yağlı cilt tiplerinin su bazlı veya hyaluronik asit içerikli ürünlerle bakımı tamamlanabilir. Bu ürünleri hafif dokunuşlarla uygulamak önemlidir. Birkaç nokta nemlendirici, maske ve peeling uygulaması yeterli olacaktır. 

Yağlı Cilt Tipinin Özellikleri Nelerdir?

Yağlı ciltler, sık sık temizlenme ihtiyacı duyar. Bu durum ise, daha çok yağlanmasına neden olur. Bu kısır döngüyü bozmak için alanında uzman kimselerden destek almak, doğru cilt ürünlerine yönelmek ve medikal cilt bakımı yaptırmak gerekir. Çünkü pek çok cilt probleminin altında sebum dengesinin farklı işlemesinden kaynaklanan sorunlar yatar. Yağlı cilt tipinin özellikleri öğrenildiğinde bu durum daha iyi anlaşılabilir. Yağlı cildin özellikleri: 

 • Akne ve sivilce oluşumuna yatkın bir cilt tipidir. 
 • Gözenekleri son derece büyüktür. 
 • Burun üstü ve çene bölgesinde tüylenme görülür. 
 • Beyaz nokta ve siyah noktalara sıklıkla rastlanır. 
 • Cilt zamanla kalınlaşma eğilimi gösterir. 

Yağlı Cilt Tipi Nasıl Kontrol Edilir?

Yağlı cilt tipinin bakımı zor gibi görünse de düzenli ve doğru uygulanan basit rutinlerle kontrol altına alınabilir. Cildin daha fazla yağ üretimini tetiklemeden cilde nasıl bakım yapılması gerektiğini öğrenmek; ciddi parlamalardan kurtarmak için doğru bir başlangıç olacaktır. 

Yağlı Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Yağlı ciltlere bakım uygulanırken hem seçilen ürünler hem de uygulamalar konusunda ekstra özen gösterilmesi gerekir. Yağ ve nem dengesi sağlanana kadar günlük cilt temizliği başta olmak üzere, profesyonel cilt bakımı konusunda da titiz davranılmalıdır. 

Yağlı ciltlerin normal cilt yapısına ulaşması için 6 temel adım vardır. Bu adımlar düzenli ve doğru şekilde uygulandığında sağlıklı cilt tipine ulaşılabilir. 

 • Sabah ve Akşam Olmak Üzere 2 Aşamalı Cilt Temizliği

Yağlı cilt tipine uygun seçilen ürünlerle yapılan cilt temizliği, normal cilt tipine ve güzelliğine ulaşmanın temelini oluşturur. Yağlı ciltli kimselerin yaptığı yanlışlardan biri, çok güçlü yağ kurutma özelliği bulunduran ve üzerinde yağlı ciltlere uygun yazan sert kozmetik ürünlerden kullanılmalarıdır. 

Bahsi geçen ürünlerin yerine su bazlı krem temizleme sütleri veya yağlı ciltlere özel temizleme yağlarıyla yüz temizlenebilir. Sabah ve akşamları olmak üzere iki kez cildi doğru ürünlerle temizlemek, lenf akışını ve kan dolaşımını harekete geçirecektir. Cilt pırıl pırıl ve sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır. 

 • Asit Tonikleri ile Sebumu Dengeleme 

İlk aşamada cildi temizledikten ve kuruladıktan sonra tonik aşamasına geçilmelidir. Yağlı ciltlere özel üretilen ve içeriğinde glikolik asit, salisilik asit ve laktik asit içeren tonikler vardır. Bahsi geçen içerikler ciltteki sebum dengesini kısa zamanda yeniden oluşturur. Bu sayede yağ üretimi azalır ve cilt yüzeyine doğru taşmaz. 

 • Gözenek Temizliği 

Yağlı ciltlerde gözenekler kir, toz ve makyaj malzemeleri ile dolmaya başlar. Fazla yağlanmadan dolayı sürekli dolu olan gözenekler, kolayca tıkanır. Gözeneklerin daha büyük ve geniş olmasının sebepleri arasında fazla yağ yer alır. Bu durum sebum sıvısının daha fazla ve daha kolay cilde yayılmasına neden olur. 

Gözenekleri temizlemek için yağlı ciltlere uygun olan peeling veya maskelerin kullanılması gerekir. Özellikle peeling kullanımı, yağlı ciltler için son derece önemlidir. Cilt yaklaşık 24 saat içerisinde kendini yeniler ve cildin üst tabakasında ölü hücrelerin birikmesine neden olur. Ölü hücreler ciltten arındırılmadığı sürece ise gözenek görünümü daha da artar. Peelingler, içeriğinde bulunan partiküller ile ciltteki ölü hücreleri arındırır. 

Yağlı ciltlere özel üretilen yüz maskelerinin birçoğu, siyah nokta oluşumunu engellemeye, cildi sıkılaştırmaya ve bununla beraber gözenekleri arındırmaya yarar. Cilt bakım rutinine yüz maskelerini ekleyerek cilt yenileme sürecini hızlandırılabilir ve gözenekler küçültülebilir. 

 • Sıcak Su Kullanmaktan Kaçının

Sıcak su kullanımı, cildin kurumasına ve daha fazla sebum salgısı üretilmesine neden olur. Aşırı sıcak su bilinenin aksine, cilt yağlanmasına en çok neden olan durumdur. Hem duş alırken hem de bakım yaparken soğuk veya ılık su kullanılmalıdır. Bu duruma dikkat edildiğinde önemli ölçüde iyileşme görüleceğine emin olunabilir. 

 • Cildi Düzenli Olarak Nemlendirin

Yağlı ciltlere özel üretilen nemlendiriciler sayesinde fazla sebum ve yağdan kurtulmak mümkündür. Özellikle su bazlı nemlendiriciler cildin günlük nem ihtiyacı karşılanabilir. Bu sayede cilt, aşırı sebum salgılamaktan vazgeçerek ciltteki yağı dengeleyecektir. Aynı şekilde, Hyaluronik asit içeren nemlendiricilerde yağ oluşumunu azaltacaktır. 

 • Güneş Kremi Tercihi 

Yağlı cilt tipine sahip olan insanlar, dermatologlar tarafından önerilen güneş kremlerinden satın almalıdır. İçeriğinde su bazı veya hyaluronik asit bulunduran kremlerin kullanımı doğru olacaktır. 

Yağlı Cilt Nasıl Tedavi Edilir?

Yağlı cilt tedavisi, doğru ürün ve uygulamalar ile derin dokulardaki dengeyi sağlayarak mümkün olur. Sebum salgısının üretilmesinde etkili olan yağ torbalarının durgunlaşmasına katkı sağlayacak cilt bakımları ile profesyonel tedavilerin bir arada kullanıldığı kombinasyonlar, yağlı cilt tedavisinde oldukça etkilidir. 

Medikal Cilt Bakımı 

Medikal cilt bakımı, cildin tüm katmanlarını derinlemesine temizleyen uygulamadır. Bu durum gözeneklerin açılmasını saplayarak fazla yağ üretilmesine neden olan kısır döngüyü bozar. Cildin tüm katmanları temizlendiği ve sıkılaşmaya başladığı için yağ düzeyi de dengelenmeye başlar. 

Yağlı cildi, normal cilt yapısına çevirmenin yolu, düzenli ve doğru yapılan medikal cilt bakımı ile mümkündür. Uygulama sonrasında hem taze hem de sağlıklı bir cilt yapısına sahip olunur.  

Hydrafacial Uygulaması 

Hydrafacial, ciltteki yağ dengesini sağlayacak uygulamalardan biridir. Cildin alt katmanlarına kadar etki ettiği için tüm katmanları onarır. Bununla beraber, genişlemiş gözeneklerin daralmasını, sivilce, siyah nokta ve lekelerin giderilmesini sağlar. Ciltte meydana gelen ton eşitsizliğinin giderilmesinde de oldukça etkilidir. Bu sayede, cildin nem dengesini koruyarak aşırı yağlanmaların önüne geçer. 

Gözenek Sıkılaştırma Tedavisi 

Ciltte fazla yağın oluşmasıyla beraber dermiste olması gereken sıvılar epidermise doğru taşar. Bu cilt tipi, gözeneklerin tıkanması için oldukça normaldir ve büyük olan gözenekler kolay bir şekilde tıkanır. Bu yüzden, gözenek sıkılaştırma tedavisi yağlı ciltler için son derece önemlidir.

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *