Blog

Cilt Tipine Uygun Güneş Kremi

Blog
Cilt Tipine Uygun Güneş Kremi
Haziran 30, 2022

Güneş kremi, birçok insanın günlük bakım rutini içerisinde yer alır. Güneşin zararlı ışınlarından korunabilmek için dört mevsimde de kullanmak önem arz eder. Günlük bakım rutinine güneş kreminin eklenmemesi, ciltte güneş kaynaklı oluşabilecek problemlere davetiye çıkarır. 

Cilt tipine göre güneş kremi kullanmak ise bir diğer kıstas olup, cildi güneşin zararlı ışınlarından korumak ve cildin sebum dengesini sağlamak için önemli bir detaydır. Ultraviyole A ışınları ile ultraviyole B ışınları, güneşten çevreye yayılan zararlı ışınlardır. Cildi olumsuz etkileyen ve yaşlanma belirtilerini çabuk gösteren çevresel faktörler içerisinde ilk sıralarda yer alır. 

Uzun süre korunmaksızın güneşin zararlı ışınları altında kalınması; cildin lekelenmesine, kurumasına, yanmasına, kırışmasına ve cilt yapısının bozularak yaşlılık belirtilerini göstermesine neden olur. Yaşlanma belirtilerini daha geç yaşamak için dört mevsimde yüksek faktörlü ve cilt tipine uygun olan güneş kremlerinden kullanmak gerekir. 

Güneşin zararlı ışınları her cilt tipinde farklı gözlenir. Cilt tipine uygun güneş kremi alındığında ise güneşin yıpratıcı özelliklerine karşı koruma sağlanırken, diğer cilt sorunları da önlenmiş olur. Peki, cilt tipine uygun güneş kremi nasıl seçilir?

Kuru Ciltler için Güneş Kremi Seçimi 

Kuru cilt tipine sahip olan insanlar aynı zamanda hassas cilt tipine de sahip olurlar. Ancak her zaman alerjik problemler yaşamadıkları için hassas cilt yapısından farklı olarak ele alınırlar. Bu cilt tipinin en büyük problemi cildin nem tutma kapasitesini oldukça az olmasıdır. Bu durum ise, erken yaşlanma ihtimalini arttırarak, güneşin zarar ışınlarıyla birleşerek ihtimali daha da büyütür. 

Kuru ve hassas cilt tipine sahip olan insanlar, düzenli ve doğru güneş kremi kullanarak yaşlanma belirtilerinin önüne geçebilir. Kuru cilt tipine özel içerikteki güneş kremleri ile UVA- UVB ışınlarına karşı yüksek koruma sağlarken, aynı zamanda cildi nemlendirir. Yüksek nemlendirme özelliği bulunan su bazlı güneş kremleri, kuru ciltlerin ihtiyacı olan nemi sağlar. 

Kuru cilt tipine haiz olan kişiler güneş kremi seçerken bazı detaylara dikkat etmelidir. Bu detaylar ise şu şekildedir: 

 • Kuru ciltler için özel üretilen su bazlı güneş kremleri kullanışlı olur. 
 • Güneş koruyucunun jel kıvamında olup, içeriği bitkisel nemlendiricilerle desteklendiğinde yaz aylarında çok daha kullanışlı olur. 
 • Cildi uzun süre nemlendiren güneş koruyucular, nem tutma kapasitesini arttıracağı için kuru ciltlere fayda sağlar. 
 • Kuru ciltlere özel üretilen güneş kremlerinin içeriğinde Aloe Vera, Gliserin ve Hyaluronik asit gibi cildi nemlendirme ve su tutma kapasitesi olan bileşenler olmalıdır. 

Kuru ciltler, dört mevsimde güneş kremi kullanmaya özen göstermelidir. Özellikle yazın 2 saat arayla güneş kremini tazelemeli ve güneşe çıkmadan 20 dakika önce kremi sürmeye özen göstermelidir. Keza, güneş koruyucu sürülmeden 15 dakika önce nemlendirici sürmekte önem arz eder. 

Yağlı Ciltler için Güneş Kremi Seçimi 

Yağlı cilt tipine sahip olan insanlar, cilde sürecekleri tüm ürünlerde titiz davrandıkları gibi güneş kreminde de ekstra hassas olmalıdır. Özellikle yaz aylarında güneş kremi kullanmayı ihmal etmek, üşenmek veya sorun yaşayarak yıkamak zorunda kalan insanlar vardır. Yağlı ciltler güneşin zararlı ışınlarına karşı dirayet gösterseler de doğrudan güneşe maruz kalmaları, cildin uzun sürede hasar görmesine neden olabilir. 

Yağlı ciltlerde sebum sıvısının normalden fazla salgılanması, cildin sürekli yağ kusmasına ve parlamasına neden olur. Haliyle yağlı ciltlerde gözenekler çabuk genişler ve çabuk tıkanmaya başlar. Bundan dolayı yağlı cilde güneş kremi sürmek, kişiye biraz problem yaratabilir. Yanlış güneş kremi kullanımı ise, ciltte çeşitli problemlerin oluşmasına neden olabilir. 

Yağlı cilt tipine haiz olan insanlar doğru ve düzenli bir şekilde güneş kremi kullanırsa bahsi geçen olumsuzluklardan kurtulabilir. Yazın güneşten korunmak ve cilt problemlerinden kurtulmak için: 

 • Yağsız içeriğe sahip olan güneş kremleri, yağlı cilt tiplerine özel olarak tasarlanmıştır. Haliyle bu güneş kremlerinden kullanılması gerekir. 
 • İçeriği komedojenik özellik göstermeyen güneş kremleri gözenekleri tıkamaz, sivilce oluşumunu önler ve problemlerin önüne geçer. Bundan dolayı yağlı ciltler için en doğru güneş kremleri olarak bilinir. 
 • Su bazlı güneş kremleri, yağlı cilt tipine sahip olan insanların tercih etmesi gereken güneş koruyucular arasında yer alır. 

Yağlı cilt yapısına sahip olan insanlar, güneş kremi kullanımıyla beraber günlük cilt bakım rutinlerine de devam etmelidir. Gözenek temizliği konusun da gereken hassasiyeti gösterilmelidir. 

Hassas Ciltler için Güneş Kremi Seçimi 

Güneş koruyucu seçimi konusunda titiz olması gereken cilt tiplerinden biri hiç şüphesiz hassas ve alerjik ciltlerdir. Cildin kendi kendini koruma özelliğinin çok az olduğu cilt tipi olduğundan, sebum sıvısı cilt katmanını savunabilecek seviyede değildir. Çevresel faktörlere maruz kalmaya müsait oldukları içinde güneşe karşı hassasiyetleri oldukça yüksektir. 

Hassas ciltlerde cilt hassasiyeti, alerjik durumlara paralel olarak meydana gelir. Cilt, bedenin nefes alma organlarından bir tanesi olarak solunum yoluyla alınan alerjik tepkiler, cilt hassasiyetine doğrudan neden olur. 

Hassas ve alerjik ciltli insanlar her kozmetik ürününü kullanmaya müsait değillerdir. Cilde uygun olmayan güneş kremleri ise hassas ciltli insanlar için faydadan daha çok zarara neden olabilir. İçeriği uygun olmayan güneş koruyucuları kişide nefes tıkanmasına, gözde kızarıklığa, solunum yolu problemlerine ve hapşırık gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. 

Kuru ve hassas ciltler için güneş kremi seçimi yaparken bazı detaylara dikkat edilmelidir. Bu detaylar şu şekildedir: 

 • Kimyasal madde içermeyen güneş kremler, hassas ve alerjik özellik gösteren cilt tipleri için uygundur. 
 • Hipo alerjik güneş koruyucuları, hassas ciltler için idealdir. 
 • Yüksek faktörlü koruma gösteren koruyucular, hassas ciltlerin gereksinim duyduğu korumayı sağlar. 
 • Dermatolojik olarak test edilen güneş kremleri daha uygun ve güvenilirdir. 

Karma Ciltler için Güneş Kremi Seçimi 

Karma cilt tipine sahip olan insanların, doğru güneş kremi seçimi biraz daha zahmet ister. Çünkü karma ciltler T bölgeleri yağlı veya normal; diğer kısımlar ise normal veya kuru cilt yapısına sahiptir. Haliyle iki cilt tipine ait olan özellikleri de taşırlar. 

Karma ciltlerde T bölgesinin yağlı olması, güneş koruyucunun sivilceye neden olması gibi sorunları beraberinde getirir. Karma ciltlere özel üretilen güneş koruyucularda kimi zaman sivilceye neden olabilir. Bu gibi problemlerin yaşanmaması için bazı detayları dikkate almak gerekir. 

Karma cilt tipine sahip olan insanların seçim yaparken dikkat etmesi gerekenler: 

 • Yüksek kalitede ve içerikte olan dermatolojik güneş koruyucular, karma ciltler için idealdir. 
 • Komedojenik özellik göstermeyen ve gözenekleri tıkamayan koruyucularda akne oluşumunu önlediği için karma ciltlere uygundur. 

Olgun Ciltler için Güneş Kremi Seçimi 

Yaşın ilerlemesi, güneşten gelen zararlı ışınların daha çok hasar yaratmasına neden olur. 40 yaş ve üzerinde olan insanların her mevsimde güneş koruyucu kullanması gerekir. Özellikle yaz aylarında içeriği zengin ve uygun olan güneş koruyuculardan kullanması önem arz eder. 

Olgun cilt tipine haiz olan insanlar güneş koruyucu seçerken bazı detaylara dikkat etmelidir. Bu detaylar şu şekildedir: 

 • İçeriği zengin ve doğal olan güneş koruyucular uygundur. 
 • Yaşlanma karşıtı koruma sağlayan güneş kremleri tercih edilmelidir. 
 • İçeriğinde omega, çinko ve kolajen içeren güneş kremleri idealdir. 
 • 50 faktörlü koruma gösteren güneş kremleri kullanılmalıdır. 

Olgun cilt tipine sahip olan inşalar cildini vitamin, mineral ve termal su içeriğindeki güneş koruyucuları ile korumalıdır. Bu sayede güneşin zararlı etkilerine karşı koruma sağlarken; aynı zamanda yaşlılık belirtileri (kırışıklık, sarkma vb.) engellenmiş olur. 

Lekeli Ciltler için Güneş Kremi Seçimi 

Lekeli cilt tipine sahip olan insanlar, güneş koruyucu seçiminde daha titiz ve bilinçli bir profil çizerler. Çünkü bu insanlar cilt lekelerinden muzdarip olup, önlem almaya çalışırlar. Yüksek korumalı ve doğal içerikli güneş koruyucu kullanmaları gerektiğini de bilirler. 

Yüksek koruma sağlayan güneş kremleri, lekeli ciltler için son derece ideal olan ürünlerdir. Bu ürünlerin içeriğinde bulunan maddelere dikkat etmek gerekir. Bu detaylar: 

 • Güneşin zararlı ışınlarından kaynaklanan lekelerin oluşumunu önleyen doğal bileşenler içermelidir. 
 • SPF değeri 50 ve UVA- UVB ışınlarına karşı koruma sağlayan özellikte olmalıdır. 
 • Güneş koruyucunun içeriğinde E vitamini, omega, çinko gibi leke oluşumunu önleyen vitamin ve mineraller bulunmalıdır. 

Her mevsim pürüzsüz ve lekesiz cildin konforuna ulaşabilmek için cilt yapısına uygun güneş kremlerine yönelmek gerekir. Çünkü güneşin tadı çıkarılırken, güzelliğini ve pürüzsüz cildini riske atmayı kimse istemez. Doğru seçilen güneş kremleriyle cilde iyi bakmak ve yaşlanma karşıtı koruma sağlamak, cilde uygun seçilen kremlerle mümkündür. 

Güneş Alerjisi Olan Ciltler için Güneş Kremi Seçimi 

Güneş alerjisi gösteren ciltlerin sayısı epey fazladır. Cildin yapısına, hasarına ve çeşitli nedenlere bağlı olarak hemen hemen her insanda görülebilen bir durumdur. Güneş alerjisi yaşamak çok ciddi bir sorun olmasa da kişinin yaşam standardını düşürür. 

Güneş alerjisi belirtileri arasında kabarcık, kızarıklık ve kaşıntı yer alır. Bahsi geçen belirtilerden yaşayan insanlar, güneş koruyucu seçimi konusunda daha hassas davranmalıdır. Güneşe alerjisi olan ciltlerin seçmesi gereken güneş kremleri şu şekildedir: 

 • Güneş alerjisine karşı alınabilecek en iyi tedbir, yüksek sprektrum koruması sağlayan güneş kremleri almaktır. 
 • İçeriğinde UVB ve UVA ışınlarına karşı koruma sağlayan kremler tercih edilmelidir. 
 • UVB ışınları cildi güneş yanıklarından ve lekelerinden korur. UVA ışınları ise cildi alerjik reaksiyonlara karşı koruma sağlar. 

Bahsi geçenler (SPF/UVA) oranı güçlü bir koruma sağlamak için son derece önemlidir. Çünkü bu ifade, güneş kreminin eşit şekilde UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma gösterdiğini belirtir. 

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *