Blog

Saçlar Nasıl Gürleşir?

Blog
Saçlar Nasıl Gürleşir?
Haziran 30, 2022

Güzelliğin ve özgüvenin tamamlayıcısı olan saçlar, her zaman bakım ister. Parlak, canlı ve gür bir görünüme sahip olması içinde bu bakım oldukça önemlidir. Çünkü her erkek ve kadın saçlarının en başta gür, sonra bakımlı olmasını ister. Ancak saçlar çeşitli faktörlere bağlı olarak dökülmeye ve güçsüz hal almaya başlar. Bu faktörler arasında değişen hava koşulları, beslenme eksikliği, genetik nedenler ve yanlış kullanılan bakım ürünleri yer alır. Bahsi geçen konular saçların kaybedilmesine ve seyrekleşmesine yol açarak genel görünümü kötü etkiler. 

Bazı insanların saçları ise doğuştan seyrek ve ince telli olur. Hacmi az olan sönük saçlar ise hiçbir insanın istemeyeceği bir durum olduğu gibi; doğuştan bu saç tipine sahip olmak büyük şikayet sebebidir. Bu tarz durumlarda çeşitli uygulamalar ile saçlar sağlıklı bir şekilde gürleştirilebilir. Saç gürleştirme metotlarında hem doğal malzemeler hem de kozmetik ürünler vardır. Ancak bu metotları uygulamadan önce birkaç detaya dikkat etmek gerekir. 

Saç gürleştirme yöntemlerini yapmadan önce saçları yıpratan ve dökülmesine neden olan şekillendiricilerden uzak kalmak gerekir. Düzleştirici, maşa, fön gibi saça yoğun ısı veren ürünler, oldukça yıpratıcı etkiye sahiptir.  Bunun yanı sıra, saç şekillendirici kozmetik ürünler, saç spreyleri, kremleri de içeriğinde bulunan kimyasallardan ötürü saçların seyrelmesine neden olur. Bu tarz faktörlere dikkat edilerek saçların gürleşmesi için bakım ürünlerine başlanabilir. Peki, saç gürleştirme yöntemleri neler?

Saç Dökülmesinin Sebepleri 

Saç gürleştirme yöntemlerine geçmeden önce saç dökülmesinin sebeplerine değinmek gerekir. Saç dökülme ve seyrelme sebepleri arasında şunları sayabiliriz: 

 • Genetik Faktörler
 • Deri Problemleri
 • Hormonal Etkenler
 • Bazı İç Hastalıkları
 • İlaç Kullanımı
 • Doğum Süreci
 • Kozmetik Etkenler
 • Stres ve Depresyon
 • Hava Değişimleri
 • Mantar Hastalıkları
 • Yanlış Beslenme Alışkanlıkları
 • Vitamin ve Mineral Eksikliği
 • Kanser Tedavisi 

Saç Gürleştirme Yöntemleri 

Saç gürleştirme yöntemleri arasında aşağıdaki 10 maddeyi sayabiliriz: 

Saç Mezoterapisi ile Kalıcı Çözüm 

Saç mezoterapisi, saç dökülmesinin önüne geçmek ve saçların daha sağlıklı olmasını sağlamak için çok etkili bir yöntemdir. Günümüzde hem kadın hem de erkekler tarafından sıklıkla tercih edilen bu yöntemle kalıcı çözüme ulaşılabilir. 

Saç hücrelerinin gereksinim duyduğu protein, vitamin ve mineral gibi bileşenlerin, saç köklerine minik iğneler ile enjekte edilmesine saç mezoterapisi denir. Bu uygulama sonrasında saç köklerini besleyen bileşenler pratik bir şekilde saça aktarılır. 

Saç mezoterapisi ağrısız ve acısız bir işlem olarak saç dökülmesinin önüne geçilmesini sağlar. Saç hücrelerini çok iyi bir şekilde besler ve saçların sağlıklı olmasına olanak sağlar. Saç mezoterapisi tercih edilerek saç seyrelmesinin önüne geçilebilir ve mevcut saçlarda güçlendirilebilir. 

PRP Uygulaması ile Saçlar Güçlenebilir 

PRP tedavisinde amaçlanan, seyrelmeye başlayan, gücünü ve sağlıklı yapısını yitiren saçların köklerini canlandırmaktır. Bu uygulama sayesinde kadın ve erkeklerde saç dökülmelerinin azaldığı ve saç tellerinin kalınlaştığı görülmüştür. 

PRP uygulaması yaklaşık 1 saat sürer ve sonucunda saç kökleri güçlenir. Ancak uygulamadan önce bireyden bir tüp kan alınır. Kişiye göre seans sıklığı ve sayısı değişen uygulama, özel olarak uygulanır. 

Isı Veren Şekillendirici Ürünlerden Kullanılmamalı 

Saçları şekillendirmek üzere kullanılan düzleştirici, maşa, fön gibi yüksek ısı veren şekillendiriciler saçlara düşünüldüğünden daha çok zarar veren ürünlerdir. Saçların yıpranmasına, kırılmasına ve seyrelmesine neden olan faktörlerden biri bu aletlerdir. Özellikle sürekli kullanmak ciddi saç kayıplarının yaşanmasına neden olabilir. 

Bahsi geçen ürünler önce saçta kırıklara sebep olur. Ardından saçların incelenerek dökülmesine ve sonuç olarak sönük bir saça zemin hazırlar. Zararları saymakla bitmeyecek bu ürünleri birçok kadın ve erkek kullanmaktan asla vazgeçmez. Ancak dolgun ve gür görünümlü saçlar elde etmek isteniyorsa; başlangıçta saçlara zarar veren ürünlerden kurtulmak gerekir. 

Başlangıçta bu tarz şekillendiricileri bırakmak zor gelebilir ancak kullanımını azaltarak bile büyük bir adım atılmış olur. Bunun yanı sıra, doğal şekillendirici ürünlere yönelebilir, ısı vermeden saçları şekillendirmek denenebilir. Aynı şekilde saçlar doğal haliyle kullanılmaya başlanabilir. Örneğin, annelerimizin çok öncelerden kullandığı bigudilere yönelebilir, doğal ve gür saçların keyfine varılabilir. 

Saç Kırıklıkları Aldırılmalı 

Saçlarda çeşitli faktörlerin neticesinde kırıklar oluşmaya başlayabilir. Bu kırıklar düzenli bir şekilde aldırılmadığında saçlar hacmini kaybetmeye ve güçsüzleşmeye başlar. Kırılarak güçsüz hale ulaşan saçlar ise zamanla dökülerek, saçların seyrelmesine neden olur. Bu sebeple, saçlarda oluşan kırıklar 2 ayda bir kez kontrol edilerek kestirilmelidir.  

Kırıkları azaltmak için ise saçları ıslakken taramamaya özen göstermek gerekir. Çünkü saçlar kuruduktan sonra taramak daha az kırılmasına neden olur. 

Keratin Esaslı Ürünler Kullanmak

Keratin içerikli saç bakım ürünleri, saçın sağlıklı ve daha parlak yapıya ulaşmasını sağlar. Bunun yanı sıra saçların güçlenmesini sağlamak üzere kırıkları önler, kepeklenmenin önüne geçer. Haliyle saçların daha gür ve hacimli görünmesine olanak sağlar. 

Doğası gereği koruyucu etki gösteren protein, saça esansiyel yağları ve gelişmesi için gereksinim duyduğu besinleri vererek, saçların daha hızlı ve sağlıklı büyümesine imkan sağlar. Keratin onarım teknolojisi içeren şampuanlar, kremler ve yağlar ile yıpranan saçların içten onarılması, nemlenmesi, beslenmesi sağlanır. Bununla beraber tekrardan yıpranmalara engel olarak saçların sağlıklı olmasına yardımcı olur. 

Temiz Bir Saç Derisine Sahip Olunmalı 

Saç derisinin temiz ve hijyen olması saç dökülmelerinin önüne geçerek seyrelmeyi önler. Günlük yaşamda maruz kalınan kir, toz ve diğer rahatsız edici etkenler saç derisinde zararlı bir tabakanın oluşmasına neden olabilir. Bu tabaka ise saç köklerinin nefes almasını önleyerek koparak veya kökten dökülmelerine neden olur. 

Kir ve tozları saç derisinden atmak için uygun saç bakım ürünlerinin kullanılması gerekir. Şampuanın yanı sıra, saç yağ ve kremleri hem saçları derinlemesine temizler hem de gür ve sağlıklı yapıya ulaşmalarına neden olur. 

Beslenmeye Özen Gösterilmeli 

Dengeli ve düzenli bir beslenme programına sahip olmak eşittir; sağlıklı ve gür saçlara sahip olmak demektir. Saçlara istenildiği kadar bakım yapılsın, düzenli ve doğru besinler tüketilmediğinde saçlar gücünü yitirerek dökülmeye başlar. 

Saçlarının gür ve canlı olmasını isteyen insanlar öncelikle saçların gereksinim duyduğu vitamin ve mineralleri vücuda almalıdır. Bunun yanı sıra, demir, çinko, biotin gibi değerli maddelerin saçlar için önemi fazladır. Bahsi geçen vitaminlerden alındığında saçlar canlı ve gürleşme yolunda ilk adımı atmış olur. 

Doğru Saç Kesimini Uygulanmalı

Saçların uzun süre kestirilmesi ya da yanlış saç kesimlerinin yapılması, saçların seyrelmesine neden olabilir. Eğer saçlar uzun bir süre kestirilmediyse, bu durum saçların bakımsız ve güçsüz görünümünü ortaya koyar. Bu yüzden saçları doğru ve düzenli bir şekilde kestirmek gerekir. Mesela, saçları kat kat kestirmek hem sağların gür görünmesini sağlar hem de saçlardaki kırıkları azaltarak dökülmelerin önüne geçer. 

Stresten Uzak Durulmalı 

Stres vücuda pek çok zarar veren bir faktördür. Ancak verdiği zararları kimse görmez ve umursamaz. Günlük yaşamda, ofis hayatında yaşanılan stresin hem ruhen hem de fiziksel açıdan verdiği hasar çok büyüktür. Vücutta çeşitli hastalıklara yol açmasının yanı sıra stres, saçlara da ciddi oranda zarar verir. 

Saçların güçsüzleşmesi ve dökülmesi gibi sorunların altında aslında stres vardır. Stresle beraber dökülen saçlar ciddi kayıpların oluşmasına ve saçın seyrelmesine neden olur. Saçların canlı ve gür olmasını isteyen bireyler stresli yaşamdan uzak durmalıdır. 

Kimyasal İçerikli Ürün Kullanımından Vazgeçilmeli 

İçeriğinde ne tarz ürünlerin bulunduğu bilinmeyen ve genelde kimyasal ağırlıklı olan bakım ürünleri saçların zayıflamasına ve dökülmesine neden olur. Mesela, saçların sürekli boyanması ya da saç bakımını yoğun kimyasal içerikli ürünlerle yapmak saç dökülmesine yol açacaktır. Bu sebeple, düzenli olarak kullanılan şampuanın bile bitkisel içerikli olmasına özen gösterilmelidir. Aynı şekilde bakım kremlerinin, jellerin, boyaların vb. ürünlerin içeriğine dikkat edilmelidir. 

Doğal Maskeler Düşünüldüğünden Daha Etkilidir 

Doğal maske uygulamaları, saçları gürleştirmek ve parlak bir görünüme kavuşturmak için son derece etkili yöntemdir. Kadınların çoğu saçlarına, içeriğinde ne olduğu belirsiz ve çoğunlukla kimyasal ürün barındıran saç bakım ürünlerinden tercih ediliyor. Ancak bu durum saça fayda sağlamanın yanı sıra saçlara büyük zarar veriyor. Çünkü içerisinde saçların ihtiyacı olmayan ve saçları öldüren kimyasallar bulunuyor. Bu sebeple, kimyasal içerikli ürünler yerine bitkisel içerikli bakım yağları kullanmak daha doğru olacaktır. Örneğin, saçlar için çok faydalı olan tatlı badem yağı, Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı içerikli ürünler tercih edilebilir. 

Doğal Çözümlerle Canlı ve Gür Saçlara Nasıl Sahip Olunur?

Doğal ürünler ile saçları gürleştirmek ve sağlıklı bir hale getirmek mümkündür. Bu ürünler arasında bal, yumurta, zeytinyağı, elma sirkesi, sarımsak ve aloe vera sayılabilir. Aynı şekilde Hindistan cevizi yağı, yılan yağı ve badem yağı gibi bitkisel yağlarda saçların güçlenmesi için oldukça etkili ürünlerdir. Bahsi geçen yağlarla saç diplerine masa yaparak, saç kökleri beslenebilir ve saçların gürleşmesi sağlanabilir. 

Saçların gürleşmesi ve sağlıklı görünmesi için yapılması gereken maskeler vardır.  Bu maskelerden biri aşağıdaki gibidir: 

Saç Gürleştirme Maskesi 

Doğal çözümlerle saç güçlendirmek için maske yapımına önem vermek gerekir. Bu noktada karşınıza pek çok saç gürleştirme maskesi tarifi çıkar. Bu tarz tariflerden saçları sağlıklı gür yapıya ulaştırmak için tercih edilebilir. Maskeler doğru ve düzenli uygulandığında saçlar ayda birkaç cm uzayabilir. 

Maske tarifiyle saçlar daha fazla uzayabilir, folikolün üretilerek saç tellerinin kalitesi artabilir: böylece daha gür ve kalın saç telleri elde edilmiş olur. Yani maske tarifiyle saç derisinde bulunan folikülleri uyarmak için yapılabilecek yöntemler vardır. Bu da saçların daha sağlıklı, dolgun ve parlak olmasını sağlar. 

Saç Maskesi için Gerekli Olan Malzemeler; 

 • 2 adet yumurta
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Yarım su bardağı su

Saç Maskesinin Hazırlanışı ve Uygulanışı;

Yumurta saça çok faydası olan bir malzemedir. Saç tellerini güçlendirmek başta olmak üzere beslemek ve iyileştirmek gibi faydaları vardır. Çünkü içerisinde protein ve lesitin maddesi vardır. Bununla da kalmaz, yüksek kükürt içeriği sayesinde saçlardaki kepek problemini ortadan kaldırır. 

Maskeyi yapmak üzere bir kaba 2 yumurta ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı alınmalıdır. Homojen bir kıvam elde edinceye kadar karıştırılmalıdır. Karışımın hafif sulanması için yarım su bardağı su eklenmesi doğru olacaktır. Maske, doğrudan kuru ve taranan saça uygulanmalıdır.  

Maske saçta yaklaşık 30 dakika kadar bekletilmeli ve sonra her zaman kullanılan şampuanla saç durulanmalıdır. Bahsi geçen maske haftada 1 veya iki kez kullanılabilir. Düzenli ve doğru bir şekilde uygulandığında maskeden istenilen verim alınabilir. 

 

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *