Blog

Cilt Tipimizi Tanıyalım

Blog
Cilt Tipimizi Tanıyalım
Haziran 13, 2022

Cilt tipi, farklı ihtiyaçlara ve özelliklere sahip olarak kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Ciltteki sebum ve yağ, cilt tipinin belirlenmesi konusunda ilk sırada yer alır. Bunlar dışında yaş, cinsiyet ve genetik faktörler de cilt tipinin öğrenilmesi konusunda rol oynayan diğer kriterler arasında yer alır. 

Cilt, dış faktörlere bağlı olarak da değişim gösterir. Mesela, sıcaklık, nem, rüzgar gibi dış etmenler cilt tipinin belirlenmesinde ve değişmesinde etkin rol oynar. Bu faktörler ele alındığında cilt, 5 temel kategoriye ayrılır. 

Cilt bakım rutininin oluşturulması ve doğru şekilde yapılabilmesi için cilt tipini tanımak gerekir. Çünkü her cilt tipi, farklı bakıma ve temizliğe ihtiyaç duyar. Temizlik ve bakım rutinlerinde kullanılacak ürünlerin, doğru şekilde seçilebilmesi için cilt tipinin iyi bilinmesi gerekir. 

Sağlıklı, pürüzsüz, ışıltılı ve aydınlık bir cilde sahip olmanın yolu cilt tipini iyi bilmekten geçer. Cilt tipinin zaman içerisinde değişerek, farklı olacağı da unutulmamalıdır. Cilt tipi iyi bilinirse zaman içerisinde değişim yaşandığında da kolayca anlaşılır. Bu değişimler neticesinde bakım ve ürün seçimi de değişir. 

Cilt Tipleri Nelerdir?

Cilt tipleri, cildin sahip olduğu özelliklere ve ihtiyaçlara göre 5 farklı kategoriye ayrılır. Yağlı, kuru, normal, hassas, karma cilt tipleri temel kategoriler arasında yer alır. 5 temel cilt tipinin yanı sıra, sivilceye ve lekelenmeye eğilimli cilt tipleri ve spesifik özelliklerinden dolayı alt cilt tipleri vardır. 

Günlük cilt bakım rutini başta olmak üzere, yaptırılan profesyonel bakımlar için gereken ilk şey sahip olunan cilt tipi hakkında bilgi sahibi olmaktır. Yalnızca bakım ve temizlik için değil; kusursuz bir makyaj yapabilmek içinde cildi çok iyi tanımak gerekir. Cilde uygun makyaj malzemelerin seçilmesi hem cilt sağlığı hem de estetik görünüm açısından oldukça önemlidir. 

Cilt Tiplerini Belirleyen Kriterler 

Her cilt tipinin kolay ve pratik bir şekilde tanınmasına olanak sağlayan özellikleri vardır. Bu özellikler sayesinde cilt tipi tanınabilir. 

Karma Cilt Tipi 

Cilt tipleri arasında en yaygın görünen cilt tipi karmadır. Hem yağlı hem de kuru olan bölgelere sahip olduğu için kullanılacak ürünler ve yapılacak bakımlar konusunda kişiyi zorlar. Bu cilt tipinde T bölgesi olarak anılan ve yanakları, burnu, çeneye kapsayan bölge genelde yağlı olur. U bölgesi olarak bahsedilen ise göz çevresini, çene altını ve yanakları kapsayan bölge olarak normalden kuru cilde dönük bir eğilim gösterir. 

Karma ciltli insanlar genelde kuruma eğilimi gösteren U bölgesi ve yağlı yapısı ile parlayan T bölgesi ile dikkat çeker. İnsanlar bu detaylara dikkat ettiğinde cildinin tipini kolayca tespit edebilir. Ayrıca bu ciltler, leke oluşumuna da eğilimli olarak bilinirler. 

Tek bir yüz bölgesinde iki farklı cilt tipini taşıyan insanlar, cilt bakımı için iki bölgenin de gereksinimlerini karşılayacak kombine ürünler kullanmalıdır. Böylelikle tek bir ürünle tüm yüzün ihtiyaçları karşılanmış olur. 

Yağlı Cilt Tipi 

Yağlı cilt tipi, cildin alt katmanlarında aşırı derecede sebum üretilmesiyle oluşur. Sebum, cildin nemli kalmasına olanak sağlayan önemli bir bileşendir. Fazla üretilmesinin sebepleri arasında ise cildin nem dengesinin doğru oranda işlememesi yer alır. Cilt, kendi kendini nemlendirerek dış faktörlere karşı savunma mekanizması oluşturmak için sebum üretir. Eğer cilt yeterli oranda neme sahip değilse, daha fazla sebum üretir. Bunun sonucunda ise yağlı cilt tipi oluşur. 

Yağlı ve parlak bir görünüm, yağlı cilt tipinin en bilinen özellikleri arasında yer alır. Bu cilt tipi, her ne kadar temizlenirse temizlensin kirli gibi hissedilir. Yağlı cilde sahip olan insanlar hem kullandığı ürünlere hem de cilt temizliğine dikkat etmelidir. Ancak bu şekilde fazla yağ ciltten uzaklaştırılır. 

Yağlı ciltlere özel üretilen su bazlı ve yüksek nem içerikli ürünler ile fazla yağ kontrol altına alınabilir. Bu cilt tipine sahip olan insanlar, doğru ürünleri kullanarak ve doğru uygulamaları uygulayarak normal cilt tipine sahip olabilirler. 

Hassas Cilt Tipi 

Hassas cilt tipi, adından da anlaşılacağı üzere kullanılan ürünler ve yapılan bakımlar konusunda nazik olunması gereken bir cilt tipidir. Rüzgar, sıcaklık, kozmetik ürünler, UV ışınları, nem gibi çeşitli dış faktörlerin olumsuz etkilerinden çok kolay etkilenebilirler. Sinir ve stres, hassas ciltli insanların üzerinde olumsuz etki bırakan durumlardan biridir. 

Hassas cilt tipi, olumsuz durumlara maruz kaldığında kaşıntı, kızarıklık, kuruluk ve gerginlik gibi tepkiler verir. Bu cilt tipi genelde, kızarıklık ve tahriş olması nedeniyle dış faktörlere çok kolay ve hızlı bir şekilde tepki verir. Hassas cilt tipine sahip olan insanlar, cilt bariyerini güçlendirmek amacıyla özel içerikli ürünlere ve profesyonel bakımlara yönelmelidir. Bu tarz destek almak hassas ciltlerin normal cilt yapısına dönüşmesine olanak sağlayacaktır. 

Kuru Cilt Tipi 

Kuru cilt tipi, cildin nemini kaybederek esnekliğini de yitirmesine neden olan bir cilt tipidir. Bu cilt tipleri genelde kaba, kuru ve gergin yapıda görülür. Kurulukla beraber ciltte kaşıntılar oluşmaya başlar. Kaşınsa da kaşınmasa da kuruluğun görüldüğü cilt tiplerinde pullanma ve akabinde dökülmeler meydana gelir. Kuru ciltlerde çatlak oluşumu da sıklıkla görülür. Özellikle soğuk havalarda, cilt yüzeyindeki kuruluğun ve pullanmanın artmasıyla beraber çatlak miktarı da artar. Bu çatlaklar kimi zaman kanayarak kişiye büyük acılar verebilir. 

Düşük sebum oranına sahip olan kuru ciltler, diğer cilt tiplerine göre kuru ve döküntülü görünür. Kuru cilde sahip olan insanların yüzü kırışıklık oluşumuna oldukça müsaittir. Bu cilt tipi, sıcağa ve soğuğa karşı çok hızlı tepkiler verir. Gereken önlem alınmadığı zaman kısa bir sürede güneş yanığı veya soğuk yanığı olabilirler. Eğer gereken önlemler alınırsa, kuru ciltlerinde normal cilt tipine dönüşme ihtimalleri vardır. 

Normal Cilt Tipi 

Normal cilt tipi, adından da anlaşılacağı üzere bir cilt tipinin olması gerektiği gibi oluşudur. Bu cilt tiplerinde sebum oranı dengeli ve gözenek boyutları ideal yapıdadır. Cildin elastikiyeti de olması gerektiği şekilde olup, sağlıklı bir gerginliğe sahiptir. Ancak, normal ciltlerin cilt bakım ürünlerine ve uygulamalarına ihtiyacının olmadığı düşüncesine kapılmamak gerekir. 

Normal cilt tipi, diğer cilt tiplerine kıyasla daha sağlıklı, pürüzsüz ve parlak bir görünüme sahiptir. Ayrıca normal ciltlerde yaşlanma belirtileri de son derece geç ortaya çıkar. Yani normal cilt tipli insanlar çok şanslıdır. Cildin sahip olduğu dengeyi yitirmemek adına doğru ürünlerin ve uygulamaların seçilmesi önem arz eder. 

Evde Cilt Tipi Analizi Nasıl Yapılır?

Evde cilt tipi analizi yapabilmek son derece kolaydır. Ancak ciltte güneş hasarı, tahriş ve aşırı kuruluk gibi cilt problemleri varsa cilt tipinin bir dermatolog tarafından belirlenmesinde fayda vardır. Yüze doğru bakım ürünleri seçmek ve cilt bakımı yapabilmek için cilt tipi öğrenilmek isteniyor olabilir. O halde evde cilt tipi analizi yapabilmek için basit bir ürüne ihtiyaç vardır. 

Cilt ölçüm bandı, yara bandı büyüklüğünde olup, cildin her bölgesinde farklı tepkiler veren ve kısa sürede sonuca ulaştıran ürünlerdir. Cildin her kısmının sahip olduğu yağlılık düzeyi farklıdır. Kuru ciltlerde bile burun üstündeki yağ birikimiyle beraber yanaktaki yağ birikimi birbirinden farklıdır. 

Cilt tipini analiz etmek için kullanılan bu bantlar tam da bu sebeple, bölgeler arasında farklı tepkiler verir. Bu ürünlerden tercih ederek U ve T bölgeleri için ayrı ayrı testler yapmak gerekir. Ancak bu şekilde cilt tipi doğru analiz edilir. 

Evde cilt analizi yaparken, yüzü günlük rutine uygun olacak şekilde temizlemek gerekir. Ayrıca kendi kendine kuruması ve 15 dakika kadar beklenmesi gerekir. Bu süre zarfında, nemlendirici, güneş kremi vs. sürülmemesi gerekir. 

Sürenin sonunda seçilen analiz bandında bulunan test bölgesini, yüzdeki ilgili kısma 10 saniye bastırmak gerekir. 10 saniye geçtikten sonra test bölgesindeki lekelenme ile bandın alt kısmında yer alan cilt tiplerine göre ayrılan yerlerle arşılaştırarak cilt tipi tespit edilebilir. Bu sayede hangi cilt tipine sahip olunduğu öğrenilebilir. 

Kuru Ciltlerin Yapması Gereken Cilt Bakımı 

Kuru cilt tipleri, nem azlığından muzdarip olduğu için kullanılan ürünlerin yüksek nem içeriğine sahip olması gerekir. Bunun dışında zengin vitamin ve mineral içeriğine sahip olan nemlendirici etki gösteren Aloe vera, Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı gibi çeşitli bitki özlerinden yararlanılmalıdır. 

Uygun içerikteki temizleyici ile cildi temizlemek gerekir. Bakım maskeleri, yağları ve serumları da mutlaka kullanılmalıdır. Güneşe karşı oldukça hassas olan kuru ciltler, her mevsim güneş kremi kullanmalıdır. 

Normal Ciltlerin Yapması Gereken Cilt Bakımı

Normal cilt tiplerinin de tıpkı diğer cilt tipleri gibi bakıma ihtiyacı vardır. Esneklik, nem dengesi ve gözenek yapısı açısından son derece sağlıklı görünen cilde uygun bakım yapılmalıdır. Bu sayede oluşabilecek cilt sorunları riski en aza indirilmiş olur. 

Normal cilt bakımı uygun içerikteki maske, nemlendirici ve temizleyiciler yardımıyla düzenli olarak yapılmalıdır. Cilt sağlıklı yapıda olduğu için leke, akne ve kuruluk gibi problemler için üretilen ürünlerden alınmamalıdır. Bu ürünlerin cilde zarar verme ihtimali çok yüksektir. 

Hassas Ciltlerin Yapması Gereken Cilt Bakımı

Hassas ciltler, adından da anlaşılacağı üzere özenli ve titiz bakıma ihtiyaç duyar. Bu sebeple, uygun içerikteki ürünlerin ve bakımların uygulanması gerekir. Mesela, içeriğinde kimyasal barındıran ürünler bu cildin tahriş olmasına neden olabilir. 

Cildin üst katmanı nazik olduğu için cildi kurularken ovalamak yerine daha yumuşak havluların yardımıyla tampon hareketler yapmak doğru olacaktır. Hassas cilt tipi, nem, rüzgar ve hava değişimi gibi dış etkenlerden çok etkilenir. Bu etkiyi en aza indirmek adına koruma sağlayan kremlerin tercih edilmesi gerekir. 

Karma Ciltlerin Yapması Gereken Cilt Bakımı

Karma cilt tipinde, bölgesel ihtiyaçlara doğru cevap verebilmek son derece önemlidir. Bu tip yapısına özel üretilen yüz temizleme ürünleri, bölgesel olarak farklılık gösteren yüzün doğru şekilde temizlenmesine olanak sağlar. U bölgesinin kurumasını önlerken; T bölgesini fazla yağdan arındırır. 

Karma cilt tipli insanlar, T bölgesine daha fazla özen göstermelidir. Bu noktada, yüzün tüm bölgeleri için değil de yalnızca T bölgesi için üretilen ürünlere yönelmek doğru olacaktır. 

Yağlı Ciltlerin Yapması Gereken Cilt Bakımı

Yağlı cilt tipi, yağ birikiminden dolayı sürekli kirli gibi hissedilen cilt tipidir. Fazla yağdan dolayı meydana gelen parlama kişiyi genelde rahatsız eder. Bu cilt tipine uygun üretilen ürünlerin doğru ve düzenli bir şekilde uygulanması sağlıklı bir görünüm sunacaktır. 

Cilt ürünlerinin içeriğinde yağ bulunmadığına, mümkünse su bazlı olduğuna özen göstermek gerekir. Cildi düzenli olarak yıkamak ve bakım yapmak doğru olacaktır. 

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *