Blog

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Blog
Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?
Haziran 8, 2022

Evde cilt bakımı sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için son derece önemlidir. Bakımın aşamaları ve aşamalarda hangi ürünlerin kullanılması gerektiği bilindiğinde etkili sonuçlar alınabilir. Cilt günlük yaşamda kirli havaya, yanlış kullanılan kozmetik ürünlere, güneş ışınlarına vb. durumlara maruz kalır. Bu durum ise cildin hava alışverişi yapmasına engel olur. Bu sebeple, belirli aralıklarla medikal cilt bakımı için profesyonel kimselere başvurmak gerekir. Günlük cilt bakımının ise evde düzenli bir şekilde yapılması gerekir. 

Evde pratik cilt bakımı ile sivilce, akne, siyah nokta ve ton eşitsizliği gibi istenmeyen durumlardan kurtulmak mümkündür. Ayrıca ergenlik ve gebelik gibi dönemlerde oluşan cilt deformasyonlarının giderilmesi de düzenli yapılan cilt bakımı ile mümkündür. Her gün duştan sonra yapılması gereken birkaç detaya dikkat edildiğinde tüm olumsuzluklardan kurtulmak mümkündür. Özellikle uyumadan önce alınan duş ve sonrasında yapılan bakım çok etkilidir. Çünkü duştan sonra cilt yumuşamış ve gözenekleri açılmış olacağı için yapılan bakım son derece faydalı olacaktır. 

Evde cilt bakımı yaparken öncelikle cildin her makyajdan sonra arındırılması önem arz eder. Duşa girilmediyse, buhar ve benzeri uygulamalar yardımıyla cildin yumuşatılması gerekir. Yumuşayan ciltteki gözenekler kolay ve pratik bir şekilde açılır. Gözeneklerde bulunan yağ, kir ve siyah noktalar bir tonik yardımıyla çıkarılır. Ardından cilde maske yapılır ve tamamen temizlenmesi sağlanır. Uygun bir nemlendirici ve göz çevresi kremi ile cildin neme doyurulmasıyla beraber evde cilt bakımı tamamlanır. 

Evde Günlük Cilt Bakımı Aşamaları 

Cildin pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüme sahip olması için günlük cilt bakım aşamaları dikkate alınmalıdır. Evde yapılan cilt bakımında kullanılan ürünler kadar aşama da önemlidir. Aksi durumda faydadan çok kişiye zarar gösterir. Bunun dışında, cildin ihtiyaç duyduğu ürünler araştırılarak veya bir uzmandan yardım alınarak temin edilmelidir. Mesela, cildin emeceği ve dış etkenlere karşı koruma sağlayacağı ürünlerin kullanılması gereklidir.  Peki, evde derinlemesine cilt temizliği için aşamalar nelerdir?

Temizleme Aşaması 

Her cilt bakımında süreç temizlikle başlar. Öncelikle ciltte bulunan nemlendirici, güneş kremi ve makyaj malzemelerinin çıkarılması gerekir. Bu noktada, makyajı cildin asit dengesiyle uyum sağlayan bir çıkarıcı ile yapmak önem arz eder. Makyaj çıkarıcı köpük, tonik veya krem şeklinde olabilir. 

Pratik bir cilt bakımı için hangi temizleyici kolay ise onu seçmeniz önem arz eder. Makyajda kullanılan ürünler su bazlı değilse, önce yağ bazlı makyaj temizleyici ile yüzünüzü temizlemeniz gerekir. Örneğin, akma özelliği olmayan rimel ve göz kalemleri su bazlı içeriğe sahip olmadığı için yağ bazlı temizleyiciler ile temizlenirler. 

Gün içerisinde makyaj yapılmadıysa bile tüm gün cildi yoran etkenlerden kurtulmak için temizleyici veya ılık su ile cilt temizlenmelidir. Aynı şekilde sabah uyanıldığında gece üretilen sebumu ciltten atmak için ılık suyla temizlemek faydalı olur.  

Eksfoliasyon Aşaması 

Eksfoliasyon evde cilt bakımının en önemli aşamalarından biridir. Bu aşama, ciltte bulunan makyaj malzemesi atıklarını ve temizleyicilerden kalanları temizlemek içindir. Bir serum ya da tonik yardımı ile bahsi geçen kalıntılardan kurtulmak mümkündür. 

Tonik veya serum kullanılmıyorsa, cilde uygun maskeyle de ölü derilerden, makyaj malzemelerinden ve temizleyicilerden kurtulmak mümkündür. Tonik ve serumların içeriğinin cilt yapısına ve türüne uygun olduğundan emin olunması gerekir. Mesela, cildi kurutan alkol bazlı toniklerin yerine hyalüronik asit gibi ciltteki nemi hapseden toniğe yönelmek gerekir. Bahsi geçen tonik, nemi cilt katmanında tutar ve dışarıdan gelen olumsuz maddelere karşı koruyucu bir bariyer görevi alır. 

Doğal ve bitkisel içerikli toniklerin içerisinde bulunan glikolitikasit, laktik asit, alfa hidroksiasit gibi bileşikler ve salisilik asit, beta hidroksasit gibi maddeler ciltteki ölü derilerin atılmasını sağlar. Aynı zamanda gözeneklerin açılması ve hücrelerin hızlı bir şekilde yenilenmesinde de rol oynar. 

Göz Çevresi Nemlendirme Aşaması 

Göz çevresi, hassas ve titiz bir şekilde bakım yapılmasını gerektirir. Çünkü göz çevresindeki doku, yüzün diğer kısımlarındaki dokudan daha ince yapıdadır. Haliyle göz kenarlarında torbalanma, renk değişimi, morarma ve kırışıklıklar hızlı bir şekilde gelişir. Bu sebeple, göz çevresinin uygun ürünlerle sürekli nemlendirilmesi gerekir. 

Göz çevresi de serum ve kremlerin sürülmesinden önce tonikle titiz bir şekilde temizlenmelidir. Ayrıca bu bölgelere, yüzün diğer bölgelerine sürülen kremlerin değmemesi gerekir. Bu sebeple, serum ve tonik aşamasında önce göz çevresi için olan kremler sürülmeli, ardından tüm yüze sürülen kremlere geçilmelidir. 

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?, Aleyna Gülten Beauty Tuzla

Maske Aşaması 

Yüz maskesi, içeriğinde konsantre ve güçlü formüller bulunduran en önemli cilt bakım ürünleri arasında yer alır. Her yüz maskesinde bulunan bileşenler farklı olduğu gibi her birinin kullanılma amacı da farklıdır. Cilt bakımının son aşamasında kullanmanız gereken maskelerden seçerken, cildinizin türünü kriter almanız gerekir. 10-20 dakika aralığında bekletilen maskeler ile cildinizin ihtiyacı olan besin desteği karşılanır. Bu sayede evde cilt bakımı aşamaları sorusuna cevap verilmiş olur. 

Evde Pratik Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

İş yoğunluğu, günlük hayatın koşuşturmacası, yorgunluk ve stres gibi nedenlerden dolayı her insan cilt bakımına zaman ayıramayabilir. Aşamalı şekilde gerçekleşen cilt bakımı kimi zaman insanların gözünde büyüyebilir. İşte bu noktada evde pratik cilt bakımı nasıl yapılır sorusunu yanıtlayacağız. 

Cilt türüne göre uygulanan bakımda, temiz cilt üzerine sürülen kil, kağıt maske ve soyulan maskeler oldukça pratiktir. Gözenekleri açılan ve kirden arındırılan ten için seçilen maskenin üzerinde yazan detaylar dikkate alınmalıdır. Nasıl uygulanması ve ne kadar sürülmesi gerektiği üzerinde yazacaktır. Maskenin uygulanarak bir süre ciltte tutup, ardından temizlenmesi gerekir. 

Pratik cilt temizliği konusunda cilt türünün bilinmesi büyük önem taşır. Makyaj malzemesi, temizleyici, nemlendirici, maske tonik gibi ürünleri seçerken ve uygularken cilt türünün bilinmesi; hangi ürünün daha iyi geleceği konusunda net bilgi verir. Bu sebeple cilt türüne göre hareket edilmesi gerekir. 

Cildin parlayan noktaları, cilt türü hakkında bilgi verir. Yüzün her noktası parlıyorsa ve üzerine bir kağıt bastırıldığında her yeri yağlanıyorsa; cilt türü yağlıdır. Eğer parlamıyor, pul pul görünüm oluşuyor ve ince kağıtta bir iz oluşmuyorsa cildin tamamı kurudur. Yer yer yağlı ve kuru ise cilt karmadır. Cilt bakımı, cilt türünü dikkate alınarak yapıldığında hem pratik hem de hızlı olur. 

Kuru Ciltli İnsanların Evde Yapması Gereken Bakım 

Kuru cilt tipine sahip olan insanların yüzünde pullanma, dökülme ve kaşıntı olur. Bakımı için hassasiyet gösterilmeyenlerde ise kaşıntı, soyulma ve çatlama gibi olumsuz durumlarda görülür. Bu sebeple, düzenli ve doğru bir şekilde cilt bakımı yapmaları gerekir. 

Ciltlerinde pullanma ve döküntü olan insanların daha yağlı ürünler kullanması gerekir. Duş jeli, şampuan ve sabun gibi ürünlerin yüze sürülmemesi de önem taşır. Maskelerde ise aşındırıcı ve soyularak temizlenen ürünlerin yerine ciltte uzun süre tutulan maskelerden kullanılması doğru olur. 

Kuru ciltlerdeki olumsuzluklar hiç kimsenin istemeyeceği bir durumdur. Bu sebeple, makyaj malzemeleri, güneş kremi, nemlendirici, tonik, maske, peeling vb. ürünlerinden kuru ciltler için üretileni alınmalıdır. Sabun, duş jeli gibi ürünler kuru ciltlerin daha da kurumasına neden olacağı için kullanılmaması önerilir. 

Kuru cilt tipi temizliğinde yağ içeriği fazla olan, bitkisel içerikli ve yumuşak şekilde temizlenen ürünlere yönelmek gerekir. Cilt temizliğinin her aşamasında kullanılan ürünlerin yağlı içeriğe sahip olması faydalı olacaktır. 

Yağlı Ciltli İnsanların Evde Yapması Gereken Bakım 

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?, Aleyna Gülten Beauty Tuzla

En zor cilt tiplerinden biri olan yağlı cilt tipi, gün içerisinde fazla olan parlaklık ve yağdan dolayı insanları zorlar. Cilt iyi görünmek için yağa ihtiyaç duysa dahi fazla yağ bir zaman sonra rahatsız edici hal alır. Bu sebeple, evde cilt bakımı yaparken fazla temizlememek ve fazla ovmamak gerekir. Yağlı cilde olabildiğince nazik davranılması önem arz eder. 

Yağlı cilt tipi için ürün seçilirken özel üretilen ürünlere yönelmek gerekir. Makyaj malzemesi, güneş kremi, losyon, krem, maske, tonik, peeling gibi daha çok fazla ürünün yağlı ciltlere özel olduğundan emin olunmalıdır. Özellikle içerisinde mineral barındıran ürünler yağlı ciltler için çok faydalıdır. 

Yağlı ciltlerin günde iki kez temizlenmesi doğru olacaktır. Salisilik asit veya glikolik asit içeren temizleyicilerden yararlanarak güçlü bir temizlik yapılmalıdır. Sert ve cildi aşındıran ürünlerden ve uygulamalardan kaçınmak gerekir. Jel ve köpük içerikli ürünlerin tercih edilmesi oldukça fayda sağlayacaktır. Cilt yıkandıktan sonrada yağlı görünüyorsa, yatıştırıcı toniklerden kullanılmalıdır. Yüzün kuru olan bölgelerine nemlendirici sürmek gerekecektir. Ancak bu kreminde yağsız tercih edilmesi doğru olacaktır. Son olarak gözenekleri tıkamayan ve yağsız olan güneş kremlerinden tercih edilmelidir. 

Karma Ciltli İnsanların Evde Yapması Gereken Bakım 

Karma cilt tipi, iki farklı cilt tipinde bulunan özellikleri de içerir. Bu sebeple, karma cilt tipine sahip olan insanların evde doğru ve etkili bir bakım yapmaları gerekir. Cildin tamamı aynı özellikleri içermediği için hassas yaklaşmak önem taşır. Ancak doğru bir cilt bakımı yapıldığında pek çok problemin önüne geçilir. 

Cilt bakım ürünleri, karma cilt tipinin yapısını etkilemez. Fakat, etkili ve doğru bir uygulama cildin tüm ihtiyacını karşılayarak birçok problemin önüne geçer. Cildin düzenli bir şekilde temizlenerek epidermis tabakasında yer alan ölü hücrelerin giderilmesi gerekir. Bununla beraber gözeneklerde biriken kir ve yağ kalıntıları da yok olur. 

Günlük yapılan bakımların yanı sıra, haftada 1 ile 3 kez uygulanması önerilen peeling ve maskeler, cilt temizliğinden iyi sonuçlar alınmasını sağlar. Her gün cildi derinlemesine temizlemek, nemlendirmek ve güçlü bileşenlerle cildi beslemek çok faydalı olacaktır. 

Evde Buharlı Cilt Bakımı 

Evde buharlı cilt bakımı için yüksek sıcaklıkta buhara ihtiyaç vardır. Bu buhar neticesinde gözenekler tamamen açılarak biriken kir ve yabancı maddelerden; uygulanacak tonik ve maske ile kolayca arındırılır. Bu bakımda dikkat edilmesi gereken husus, cildin buharla temas ettirilerek gözeneklerin iyi bir şekilde açılmasını sağlamaktır. 

Gözenekler açıldıktan sonra cilt türüne uygun olan ürünlerin kullanılması gerekir. Duş yaparken buhara maruz kalındığı için gözenekler açılır. Bu sayede duş sonrası cilt temizliği yapabilir ve duştan çıkınca da maske uygulayabilirsiniz. 

Duşa girmeden buhar uygulaması yapmak istendiği zaman sıcak su dolu kabın üzerine yüzün tutulması gerekir. Buharın dışarıya kaçmasını önlemek üzere başa bir havlunun koyulması da önem arz eder. Böylece gözeneklerin açılması için gereken ortam sağlanır. Suyun içerisine damlatılan 1-2 damla aromatik yağ, buharlı cilt bakımını terapi haline getirir. Yüzün yaklaşık 20 dakika buharlı su üzerinde tutulması yeterli olacaktır. Sürenin sonunda temizleyici losyon ve maskenin sürülmesi ile buharlı cilt bakımı tamamlanır. 

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *