Blog

Sıcak Havalarda Makyaj

Blog
Sıcak Havalarda Makyaj
Haziran 24, 2022

Yaz aylarının gelmesiyle beraber giyilecek kıyafetler kadar yapılacak makyajlarda değişir. Sıcacık günlerde cildin kusursuz görünmesi için hem hafif hem de kapatıcılığı yüksek bir makyaj yapmak gerekir. Bunun için makyaj malzemelerini kat kat uygulamaya gerek duyulmaz. Özellikle fondöten yüze ağırlık yapar ve makyajın tamamen akmasına neden olur. Peki, sıcak havalarda makyaj nasıl yapılır?

Yaz aylarında makyaj yaparken hafif içeriğe sahip olan kapatıcılardan tercih edilmesi gerekir. Çünkü ağır içerikli kapatıcılar cildin terlemesiyle beraber akarak kötü bir görünüm ortaya çıkarır. Bu durum ise hem cilt sağlığını hem de görünümü olumsuz etkiler. Bunun dışında yoğun renk ve nem içerikli ürünlerden kullanmak cildin aşırı terlemesine ve leke oluşmasına neden olur. İşte bu noktada cildin kusursuz ve sağlıklı görünmesi için yapılması gereken bazı bakımlar vardır. 

Makyaj malzemelerinin kalitesi hem yaz hem de kış aylarında önem arz eden bir husustur. Ancak güneşe daha çok maruz kalınan yaz aylarında ürünlerin kalitesine ve içeriğine dikkat etmek daha sağlıklı olacaktır. Yaz makyajı yaparken güneş koruyucu krem kullanmaya özen gösterilmelidir. Cilt tipi ne olursa olsun ona uygun üretilen yüksek faktörlü güneş koruyuculardan sürülmelidir. Kullanılacak güneş koruyucuların kalitesi de en az makyaj malzemelerinin kalitesi kadar önemlidir. Bu sebeple ister uzman önerisiyle ister araştırarak kaliteli bir güneş kremi alınmalıdır. 

Gece uyumadan önce anti- aging içeren göz kremi kullanılması gerekir. Bu krem sabah uyanıldığında göz torbalarının oluşmasını önleyecektir. Aynı şekilde nemlendirici krem sürülmeli ve cildin kurumasına engel olunmalıdır. Cildin her daim canlı ve parlak görünmesi için BB krem kullanılmalıdır. Hatta içeriğinde güneşten koruma özelliği gösteren BB kremlerden tercih edilebilir. Bu sayede hem ciltteki kusurlar kapatılmış olur hem de güneşten korunur. 

Yaz Aylarında Dayanıklı Makyaj Yapmanın Püf Noktaları 

Sıcak yaz günlerinde gündelik yaşama, özel günlere veya ofis şıklığına hazırlanırken makyaj yapmak gerekir. Ancak kavurucu sıcaklarda yapılan makyaj akmaya ve kötü bir görünüm oluşturmaya başlar. İşte bu noktada, makyajın dayanıklılığını artırmak için detaylar vereceğiz. 

Sabah Rutinini Gözden Geçirin

Her sabah uygulanan cilt bakımlarının yaz aylarında azaltılması gerekir. Çünkü evden çıkmadan önce sürülen her ürün cildin çok yağlı olmasına neden olur. Güneş kremi hariç sabahları sürülen ürünleri akşam sürmeye özel gösterilmelidir. Sabahları ise nemlendirici ve temizleyici losyon sürülmesi yeterli olacaktır. 

Makyaj Bazı Sürülmeli 

Hem yaz hem de kış aylarında sürülen makyaj bazının dayanıklı bir makyaj için önemi büyüktür. Özellikle sıcak havalarda makyajın akmaması ve uzun süre gitmesi için makyaj bazı kullanılır. Baz üstüne sürülen fondöten veya BB krem daha uzun süre durur. 

Karma cilt tipine sahip olan insanlar yalnızca T bölgesine de sürebilir. Ancak cildin canlı ve parlak görünmesi için bazı az sürmekte fayda vardır. Baz tercih edilmiyorsa su bazlı losyonlardan sürülebilir. Bahsi geçen losyonlar fondötenin veya BB kremin daha uzun süre ciltte kalmasına yardımcı olur. 

Krem/likit Ürünler Kullanılmalı 

Makyajın uzun süre durmasını sağlamanın en iyi yollarından biri de daha iyi tutunan likit veya krem ürünlerden kullanmaktır. Ancak yağlı ciltlerin daha parlak ve yağlı gözükmemesi için mat fondötenlerden tercih etmeleri gerekir. 

Krem ürünler kullandıktan sonra pudralı ürünlerden tercih etmek makyajın dayanıklılığını arttıracaktır. Mesela, pudra far sürülmeden önce krem far uygulamak etkili sonuç alınmasını sağlayacaktır. Yaz aylarında yüze sıklıkla kullanılan mineralli pudralar terlemeyle beraber akıp gider. Bunun yerine yalnızca T bölgesine pudra uygulamak doğru olacaktır. 

Suya Dayanıklı Ürünler Kullanmaya Çalışın

Suya dayanıklı maskaralar, kirpikleri kat kat yaptığı için kadınlar tarafından pek tercih edilmiyor. Ancak sıcak yaz aylarında bu maskaralar akmadığı için kurtarıcı olur. Suya dayanıklı maskaradan yalnızca bir kat sürüp, üzerine normal maskara sürerek kat kat görünüm önlenebilir. 

Suya dayanıklı eyelinerlar da aynı şekilde beklenmeyen sonuçlar doğurabiliyor. Bu sebeple, likit eyeliner sürüp üzerine hafif far sürmek daha doğru olacaktır. 

Kat Kat Sürmemeye Özen Gösterin 

Ciltteki lekeleri kapamak veya tonunu eşitlemek üzere sürülen kat kat fondöten kavurucu sıcaklarda pek konforlu olmayacaktır. Bunun yerine bir renkli nemlendirici, renkli güneş kremi veya kapatıcı tercih edilebilir. Ayrıca kat kat sürmek cildi çok yağlı gösterir. Bu sebeple, yağsız ürünler tercih edilmelidir. 

Yaz aylarında çok fazla aydınlatıcı kullanmakta doğru değildir. Çok fazla aydınlatıcıyla beraber güneşin teninize vurması ortaya çok parlak bir cilt çıkarır. Bu durum ise hoşunuza gitmeyecek görünüm oluşturur. 

 

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *