Blog

Kalıcı Makyaj Nedir?

Blog
Kalıcı Makyaj Nedir?
Mayıs 8, 2022

Mikro pigment uygulaması yani kalıcı makyaj; steril, mikro ve tek kullanım gücüne sahip haldeki bir iğne ile doğal yapıdaki renklerin deri yüzeyinin altına gönderilmesi uygulamasıdır. Bahsi geçen renklerin hiçbiri de alerjik yönlü değildir. En çok da vücut ve yüzde kullanılmak üzere tasarlanmıştırlar. Koku ya da herhangi bir katkı maddesi barındırmazlar. Kalıcı makyaj yöntemleri hiçbir zaman için dövme sanatıyla karıştırılmamalıdır. Fakat her ikisi de ciltte uzun süreli olarak kalır, bu durum ortaktır.

Kozmetik dövme olarak da bilinen kalıcı makyaj işlemi; göz çizgisi, kaş veyahut da dudakların üzerinde cilt renginize göre etkiler verebilen bir yöntemdir. Bazen de kusur azaltan bir yöntemdir. Örneğin dudak çizginiz belirsizse bu yöntemler dahilinde daha da belirgin olan bir hale getirilebilir. Bu şekilde çok daha düzgün bir görünüm elde edilebilecek demektir. Elde edilmiş olan estetik güzelliğin yanı sıra bu yöntem sayesinde geleceğin makyajı da yaptırılmış olur.

Kalıcı Makyaj Tam Olarak Nasıl Yapılmaktadır?

Kalıcı Makyaj Nedir?, Aleyna Gülten Beauty Tuzla

Kalıcı makyaj yüzeysel görünüme sahip normal bir makyaja nazaran daha doğal bir görünüme sahip olmasıyla bilinir. Aynı zamanda makyaj yenileme ve ilave etme gibi durumlar azalacağı için paradan ve zamandan da bu yöntemle beraber tasarruf etmek mümkün olacak demektir. O yüzden de hemen hemen birçok insana uygun olduğu için aşağıda yer alan listeye dahil olan herkes bu işlemi yaptırmalıdır diye düşünüyoruz. Kimdir peki bu kişiler?

 • Zamanı olmayan, çok fazla çalışan iş kadınları
 • Gözleri hassas olan kadınlar
 • Düzenli olarak lens kullananlar,
 • Seyrek kaşlara sahip olanlar,
 • Gözü bozuk olanlar,
 • Sporcular,
 • Kozmetik ürünleri kaldıramayanlar,
 • Kirpikleri seyrek olanlar bu avantajlı makyajı diledikleri zaman yaptırabilir.

Kalıcı Makyaj Kimlere Önerilir?

Kalıcı Makyaj Nedir?, Aleyna Gülten Beauty Tuzla

Birçok kişi uygulama esnasında biraz batma hissi yaşayabilir. Bireyin acı eşiği ve uygulamayı yapan uzmanın elinin hafif ya da ağır olması gibi durumlar bu konudaki ağrı hissini tamamen etkileyen detaylar arasında yer alır. Fakat hiçbir zaman yoğun bir acı duyulmayacağı aşikardır. Uygulama yapılacak olan bölgenin uyuşması adına yüzeysel bir anestezi ve yağlar da kullanılır.

Fakat bir doktor gözetimi altında lokal anestezi yaptırmak daha mantıklıdır. İşlem süresi ise kişinin cilt tipine, cilt elastikiyetine ve hassasiyetine göre değişim gösterecektir diyebiliriz. Ortalama uygulama işlem süresi ise birkaç saattir. Bir set kadar mikro steril iğne doğrudan kalıcı renk skalasına batırılır ve bireyin talebi doğrultusunda cilt üzerine tamamen profesyonel bir biçimde uygulanır.

Taze fondaki renkler iğnenin gücüyle cildin üst yüzeyine aktarılır. Dövme uygulamasının tam tersi, cilt azıcık kaldırılır ve renk uygulanır. Bu da kişinin ağrı duymasını engelleyen bir durum olarak bilinir. Yine aynı sebeplerle cilt üzerindeki yaralar da rahatça iyileşmeye başlar. Uygulamanın akabinde birçok birey normal yaşamına hemen adapte olacaktır. Uygulama kalıcı olsun diye dikkat edilmesi gerekenler var.

Güneş ışınlarına fazlaca maruz kalmış olmak, doğrudan solaryuma girmek, cildin aniden kuruması ve sigara tüketimi bu işlemin kalıcılığını azaltacaktır. Retin-a, Alfa Hidroksi, Glikolik asit gibi maddeler kalıcı makyaj yapılan alandan uzak tutulması şart olan unsurlardır. Aksi şekilde tesir azalabileceği için belli zamanlarda ek bir bakım yapmak lazım gelebilir.

Göz kapaklarına da özel güneş kremleri kullanılmalı, göze makyaj işlemi yapıldıysa güneş gözlüğü takılmalıdır. Kalıcı makyaj şayet dudaklara yapıldıysa dudak koruyucu balmlardan edinmek de çok önemlidir. Böylece daha uzun süreli bir kalıcılık sizlerle olur. Herhangi bir sorun da yaşamamış olursunuz. Tüm işlemler adına bu durum geçerlidir diyebiliriz.

Kalıcı Makyaj İşlemleri Her Zaman İçin Güvenilir midir?

Kalıcı Makyaj Nedir?, Aleyna Gülten Beauty Tuzla

Gerekli olan titizlik sağlanırsa bu işlem her zaman için güvenlidir. Uygulama esnasında kullanılan renklerin yani pigmentlerin tamamı doğal olmalıdır. Kullanılan malzeme çeşitlerinin tek kullanımlık steril malzemelerden oluşturulması mühimdir.

Bu şekilde hastalık bulaşma olasılığı kalmamış olur. Kalıcı makyaj işlemlerini yaptırmadan evvel cilt renginin alt tonunda yer alan değişiklikleri meydana getiren bir test yani analiz yapılmalıdır. Bu testle beraber bireyin alerjisinin varlığı da anlaşılmış olur.

Her seans içerisinde tek kullanımlık haldeki eldivenlerin kullanılması da çok önemli bir durum olmaktadır. Uygulama yapılmadan evvel bütün hijyen unsurları sağlandıysa riskler yok demektir. Dikkatli olunması gerekenler ise şu biçimde sıralanabilir:

 • Bütün iğneler her zaman her yeni kişi adına steril olmak zorundadır. 
 • Kullanılacak olan öteki ürünlerin de temiz olması gerekir.
 • Uygulamanın gerçekleşeceği oda steril halde olmalıdır.
 • Kullanılan eldivenin her müşteri için yeni olması lazımdır. 
 • Teknisyen daima düzenli ve temiz olmalıdır.
 • Örtü ve çarşaflar da her müşteri için sıklıkla değiştirilmelidir.

Tüm bu detaylara dikkat edildiği sürece herhangi bir sorun çıkmadan tüm kalıcı makyaj işlemleri en iyi şekilde tamamlanmış olur. Bu da karşılıklı memnuniyet durumunu en güzel biçimde sağlayacak demektir. Güzellik merkezleri müşterilerinin sağlığını düşünerek daima doğru olanı yapacaktır.

Doğru adım atılarak kaliteli hizmet vermek mümkün hale getirilir. Günümüzde birçok güzellik merkezi bu kuralları harfiyen uygulasa da uygulamayan merkezler de mevcuttur. O nedenle iyi bir araştırma yapmadan hiçbir zaman firma seçimi yapmamalısınız. 

Olası rahatsız edici bir durumda steril olmayan bir ortamdan her türlü hastalık kolay bir şekilde kapılabilir ve bu da kişiyi çok zor bir hale düşürür. Daha dikkatli olmak, tamamen ince eleyip sık dokuyarak hareket etmek en mantıklı karar olacak demektir. Titiz olmakta yarar var.

Kalıcı Makyajın Yaptığı Etkiler Nelerdir?

Kalıcı makyaj uygulamalarının yaptığı etkiler kesinlikle gözle görülmeye değer bir boyuttadır. Uzun bir surat bu makyaj yöntemi ile daha yuvarlak hale getirilebilir. Yuvarlak bir yüz daha dar hale getirilir. Gözlerin bitişik duruşu ayrık hale getirilebilir. Biçimli gözler elde edilebilir, böylece bakışların gücü daha da artacak demektir. Kalıcı kaş uygulamaları sonrasında ise kaşlar olduğundan daha gür hale gelecektir.

Bozulmuş kaş biçimi kaş yayı düzeltilerek güzel hale getirilebilir. Kaş yoğunluğunun artması sağlanabilir. Tıbbi bir sebebe karşı dökülen kaşları olan bireylere yeni kaş yapılacaktır. Eyeliner uygulaması vasıtasıyla büyük gözler küçük gösterilebilir ya da tam tersi bir durum olarak ufak gözler büyütülebilir. Bakışlara iddia katan müdahaleler yapılabilir. Bir de tabii ki dudak şekillendirme var.

Dudak şekillendirme uygulaması sayesinde dudaklar daha dolgun hale getirilebilir. Yaralarla kalıcılık kazanan tüm izler gizlenebilir. Düzensiz dudak çerçevesi düzeltilebilir. Bu da kişiye kendini her daim daha iyi hissettiren bir detay olarak dikkat çeker. Herkes her daim daha düzgün biçime sahip olan dudaklarla arzı endam etmek ister. Kalıcı makyaj sayesinde bahsi geçen her şey mümkün hale gelir.

Her zaman tüm bu kalıcı makyaj işlemlerini alanında tamamen uzman hale gelmesi ile bilinmekte olan bir güzellik merkezine ya da tıp merkezine yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü ancak bu biçimde memnun kalacağınız bir hizmet satın almış olursunuz. Bu da sizi bu konuda konforlu hissettirecek bir ayrıntı olarak dikkat çeker. Uzman bir kalıcı makyaj uzmanına yüzünüzü emanet etmelisiniz.

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *