Blog

Derin Cilt Temizliği

Blog
Derin Cilt Temizliği
Haziran 8, 2022

Her insan iyi ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için çabalar. Lekesiz, temiz, pürüzsüz, canlı ve parlak görünen bir cilt hem estetik görünüm hem sağlık hem de özgüven için oldukça önemlidir. Düzenli olarak evde bakım yapılan veya profesyonel cilt bakımı eksik edilmeyen ciltler, bahsi geçen özellikleri taşır. Çünkü ölü derisi atılmış, yağ ve kirleri temizlenmiş, dolayısıyla taze ve canlı bir görünüme kavuşmuştur. Bununla da kalmamış gözenekleri tıkanmadığı için siyah nokta ya da akne gibi olumsuz durumlar güzelliğini gölgeleyememiştir. 

Doğru ve düzenli olarak yapılan veya yaptırılan bakımın sunduğu tazelik her zaman güzel gösterir. Derin cilt temizliği sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmanın altın kuralıdır. Üstelik geçen yıllara inat genç kalmanın, zamanın yıkıcı etkilerine karşı korumanın ve lekelerin önüne geçmenin anahtarıdır. Gözenekleri tıkalı, sivilceli, siyah noktalı, nefes alamayan ve pH dengesi bozulan bir cilt, dünyanın en iyi markalarının ürünleri kullanılsa dahi, hiçbir fayda göstermez. Çünkü ürünler cilt altındaki dokulara ulaşamayacağı için krem, serum vb. ürünler cildi beslemeyecektir. 

Doğru ve Düzenli Cilt Temizliğinin Önemi 

Sağlıklı ve pürüzsüz bir cildin en önemli nedeni hiç şüphesiz düzenli yapılan veya yaptırılan cilt bakımıdır. Evde düzenli yapılan ve güzellik salonlarında yaptırılan bakımlar cilde koruyucu bir tabaka oluşturarak pek çok olumsuzluğun önüne geçer. Dermatolojik muayeneye gidildiğinde ilk bakılan şey, cildin kendi kendini temizleme yeteneğinin ne düzeyde olduğudur. Çünkü yapılan bakımın, uygulanacak cilt bakımı aşamalarının yararlı olabilmesi için derinin düzenli olarak temizlenmiş olması gerekir. 

Ünlü markaların popüler ürünleri kullanıldığı halde cildinden şikayetçi olan pek çok insan vardır. Aslında bu insanların temel sorunu, sebum dengesi bozulduğu için tıkalı olan gözeneklerin, kullanılan ürünleri alt katmanlara iletemiyor olmasıdır. Yüz, gün boyu pek çok dış faktöre maruz kalan en hassas bölgedir. Makyaj malzemeleri, güneş ışınlarının zararları, sigara kullanımı, toz, kir, yoğun iş temposu, sinir, stres gibi daha pek çok faktör cildi kötü etkiler. 

Bahsi geçen faktörler karşısında günlük yapılan cilt bakımı yetersiz kalır ve derinlemesine cilt temizleme yapılmadığı için pek çok sebeple karşılaşılır. Bu sebepler ise şöyledir: 

 • Temizlenmeyen ciltteki gözenekler tıkanarak kötü bir görünüm ortaya çıkar. 
 • Cildin yağ ve nem dengesi zamanla bozulur. 
 • Cilt havasız kalır ve kurumaya başlar. 
 • Bakımsız kalan ciltte kan dolaşımı düşer. 
 • Kırışıklık, sarkma vb. yaşlanma belirtileri zamanla artar. 
 • Deri altındaki dokuların çalışması yavaşlamaya başlar. 
 • Oksijen miktarı düşer. 
 • Lekelenme, sivilcelenme ve tüylenme gibi problemlerde artış gözlenir. 
 • Ergenlikte siyah nokta ve aknelerin oluşumu artar. 

Temizlenen Cilt Canlı ve Parlak Olur 

Cilt bakımı yapılan ciltte kan dolaşımı ve oksijen arttığı için kendini toparlamaya başlar. Parlaklık, canlılık, pürüzsüzlük ve daha pek çok sağlıklı görünüm ortaya çıkar. Tıpkı vücudun tamamında olduğu gibi derinin kendi kendini yenilemesi yeteneği düzenli olarak devrede olacağı için cilt katmanı bozulmaz. Aksine her an parlar ve canlı bir görünüm sunar. 

Düzenli cilt bakımı yapıldığında elde edilecek faydalar şu şekildedir: 

 • Buhar sonrası açılan gözenekler, daha iletken duruma gelir. 
 • Açılan gözenekler sayesinde cilt nefes almaya başlar. 
 • Nefes alan ciltte oksijen miktarı artmaya başlar ve cilt kaybettiği nemi kazanır. 
 • Kan dolaşımı artmaya başlar. 
 • Kan dolaşımının artmasıyla beraber deri altındaki dokular uyanır ve iyi bir şekilde çalışmaya başlar. 
 • Ciltteki kolajen üretimi artış gösteriş ve elastin hücreleri çoğalmaya başlar. 

Pürüzsüz Bir Cilt İçin: Peeling 

Derin Cilt Temizliği, Aleyna Gülten Beauty Tuzla

Sağlıklı bir cildin en önemli aşaması doğru yapılan peelingdir. Çünkü ciltte oluşan ölü derilerin atılması pürüzsüz görünüm için önemlidir. Cildi kirden arındırmak ancak peeling uygulaması ile mümkün olur. Aksi durumda yüzeysel olarak temizlenen cilt tek başına yeterli olmaz. 

Cilt, düzenli olarak 21 gün arayla kendini yeniler. Yenileme süreci o kadar ince ve doğal bir şekilde gerçekleşir ki bu durum fark edilmez. Yaş ilerledikçe bu yenilenmenin zaman aralığı giderek artar, aynı zamanda kalitesi düşer. İşte bu noktada, peeling uygulaması yapmak, son derece önemlidir. 

Cilde uygun peeling seçimi son derece önemlidir. Aksi durumda pek çok problemle karşılaşılabilir. Bu problemler arasında şunları sayabiliriz:  

 • Peeling uygulaması doğru bir şekilde yapılmadığı zaman cildin sebum dengesini bozar. Bu durum ise, cilde fayda sağlamak yerine zarar veren bir uygulamaya dönüşür. 
 • Cildi canlandırmak üzere sert peeling ürünlerinin tercih edilmesi veya cilt tipine uygun olmayan ürünlerin kullanılması durumunda, cilt aşırı derece de kurur. 
 • Cilt tipine uygun peeling seçimi yapmak ve cilt türüne göre uygulama yapmak da son derece önemlidir. Örneğin, kuru ciltli insanlar nazik bir şekilde peeling uygulaması yapmalıdır. 

Peeling uygulaması kan dolaşımının artmasını ve cildin canlanmasını da sağlar. Bununla beraber ciltte olumlu değişimler gözlenir. Peeling faydaları arasında şunları sayabiliriz:  

 • Peeling ölü deriyi alması en önemli katkılarından biridir. Bir diğer katkısı ise cilt yüzeyini uyarıp, kan dolaşımını artırmasıdır. 
 • Cilt soyulmaya başladığında kan dolaşımı da harekete geçer ve cilt ihtaç duyduğu kolojeni üretir. Bununla beraber yeni doku oluşumu da başlar. 
 • Kan dolaşımın hızlanmasıyla beraber ciltteki oksijen miktarı da artar. Bu sayede tüm onarım, yenilenme ve iyileşme aktif duruma gelir. 
 • Profesyonel cilt temizliğinde dahi, derin cilt temizliğinin ilk yolu peeling uygulamasından geçer. Cilt ilk aşamada peeling yapılmak üzere hazırlanır. 
 • Peeling yapılmadan önce yüzeysel bir temizlik, buhar terapisi ve solüsyonlar yapılır. Bu sayede çok hassas bir soyulma işlemi, işlemi daha etkili hale getirir. 

Sağlıklı Cilt İçin Günlük Rutin Yeterli Değil 

Her ay düzenli profesyonel cilt temizliği yaptıran insanlar, evde cilt bakımı ve temizliğinin yeterli olmadığına kanaat getirmiştir. Günlük kullanılan makyaj malzemeleri, kremler ve maruz kalınan çevresel faktörler günlük rutinde cildi arındırmaya yeterli değildir. Bir gün makyaj yapmadığınız zaman kendinizi hasta ve solgun gibi görmeniz bunun en güzel kanıtıdır. 

Oysa düzenli ve doğru yapılan cilt bakımın ardından aynada sağlıklı ve parlak bir cilt görülür. Yalnızca evde yapılan günlük rutinle bu maalesef mümkün değildir. Çünkü günlük cilt bakımı, cildi sadece o gün maruz kalınan makyaj ve kirden yüzeysel olarak arındırır. Derinin alt katmanlarına inmediği için onarım gerçekleşmez. 

Evde uygulanan temizleyici, maske, peeling, serum gibi uygulamalar ile derin cilt temizliği, ancak belirli bir noktaya kadar mümkün olur. Evde yapılan cilt temizliğinden fayda alabilmek için her aşamasının doğru ürünlerle ve doğru uygulamalarla nazik bir şekilde yapılması gerekir. 

Günlük cilt bakımı rutini, tenin sağlıklı ve taze bir görünüme kavuşmasını sağlayamaz. Bunun sebepleri arasında şunları sayabiliriz: 

 • Günlük yapılan makyajı, kiri ve tozu temizlemek cilt temizliği olarak sayılamaz. 
 • Günlük yapılan bakımda gözeneklerin açılması ve temizlenmesi mümkün değildir. 
 • Gözeneklerde biriken siyah noktaları görmek ve temizlemek zordur. 
 • Her gün yapılan temizlik derinlemesine yapılan aşamaları içermez. 

Haftanın her günü makyaj yapan ve yoğun hayat akışına sahip olan insanlar, haftada bir kez derinlemesine temizlik için evde cilt bakımını muhakkak yapmalıdır. 

Profesyonel Cilt Temizliği ile Sağlıklı ve Parlak Cilt 

Derin Cilt Temizliği, Aleyna Gülten Beauty Tuzla

Evde cilt bakımı, cildi kısa süreli olarak temizler. Uzun vadede cildi derinlemesine temizlemek ise profesyonel cilt bakımı ile mümkün olur. Ciltteki gözeneklerin açılması, derinlemesine temizlenmesi ve maskelerle sağlıklı bir şekilde kapatılması gerekir. İşte bu noktada profesyonel cilt temizliği, kişiye uzun vadeli temizlik sunar. Cildin sebum dengesi de korunacağı için gözenekler tıkanmaz ve cilt çok geç yaşlanır. Doğru ve düzenli yaptırılan profesyonel cilt bakımı faydaları şu şekildedir: 

 • Cilt canlılığını ve parlaklığını korur. 
 • Kırışık, sarkma gibi problemlerin önüne geçer. 
 • Sivilce, leke ve siyah nokta oluşumunun önüne geçer. 
 • Kolajen üretimi artar. 
 • Yaşlanmaya karşı cildi korur. 
 • Anti- Aging koruma sağlar. 

Hydrafacial Uygulaması ile Derinlemesine Cilt Temizliği! 

Hydrafacial uygulaması, yaz ve kış ayları fark etmeksizin her cilde yapılan profesyonel bir işlemdir. Cilde el değmeden yapılan bu işlem, alanında profesyonel ve deneyimli insanlar tarafından uygulanır. En gelişmiş ürünler ve profesyonel cihazlar ile yapıldığı için derinlemesine temizlik sağlar. 

Hydrafacial faydaları neler sorusuna yanıt olarak cildi derinlemesine temizler, gözenekleri açar, siyah nokta, sivilce ve komedonları ciltten uzaklaştırır, diyebiliriz. Hydrafacial düzenli ve emin ellerde yaptırıldığında şu gibi faydaları sağlar: 

 • Buhar uygulaması ile cildin yumuşamasını ve gözeneklerin açılmasını sağlar. 
 • Siyah nokta, komedon ve sivilceler derinlemesine temizlenir. 
 • Bitkisel içeriğe sahip olan peelingler ile ölü deri ciltten atılır. 
 • Cildi derinlemesine besler ve nemlendirir. 
 •  Kırışıklığa, sarkmaya ve akabinde gerçekleşen yaşlanmaya karşı korur. 

Güzelliğin Simgelenmiş Hali: Medikal Cilt Bakımı 

Medikal cilt bakımı, sağlıklı ve canlı bir görünüm için olmazsa olmaz bakımlar arasındadır. Alanında uzman ve deneyimli kimseler tarafından yapılan uygulama her cildin dostudur. Medikal cilt bakımı aşama aşama gerçekleşerek cildin her katmanına fayda sağlar. 

Hydrafacial uygulamasının aksine ekipmanlar ile değil; doğal ve bitkisel içerikli ürünler kullanılarak uygulanır. Düzenli medikal cilt bakımı faydaları arasında şunları sayabiliriz: 

 • Ciltteki sivilce, siyah nokta, komedon ve aknelerin oluşumunu önler. 
 • Cildin sağlıklı, parlak ve canlı bir görünüme kavuşmasına olanak sağlar. 
 • Sebum dengesini koruyarak parlak bir görünüm sunar. 

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *