Blog

Selülit Tedavisi Nedir?

Blog
Selülit Tedavisi Nedir?
Haziran 13, 2022

Türlü teknolojik yöntemlerin aktif bir biçimde işlev gördüğü selülit tedavisi, bacak ve kalça bölgelerindeki deformasyonu yok eden bir uygulama olarak bilinir. Selülit tedavisinin fiyatları da tercih edilen alete, seans düzeyine ve uygulama alanına göre değişim gösterir. Selülit, estetik biçimde incelenmek yerine sağlık sorunu olarak görülmesi gereken durumlardan bir tanesi haline gelmiştir.

Kilolu olmayan kadınlarda da selülit görülebilir. Farklı bir ifade ile kadınların erkeklere göre selülitlenmeye daha yatkın olduğu söylenebilir. Bu tamamen bir genetik meselesidir. Bu yüzden de her yaştan birey için selülit oluşumu normal bir durum olarak görülmelidir ve selülitlerden kurtulmak için ameliyat olmak zorunda değilsinizdir. Çünkü medikal yöntemlerle de bunun üstesinden gelinebilir.

Selülit Tam Olarak Nedir?

Kalçada ve bacakta rastlanan, derinin alt yüzeyindeki bozulan ya da genişleyen yağ dokusunun cilt yüzeyinde neden olduğu girintili çıkıntılı, bunun yanı sıra çukurlu görünüme selülit diyoruz. Her insanın bedeninde yağ dokusu vardır. Bahsi geçen bu temel doku tam olarak vücudun ısı kontrolünü sağlamaktadır. Ani darbelere karşı koruyucu olarak görev alır.

Ayrıca bedene yüksek düzeyde elastikiyet verir. Deride ve derinin alt bölgelerinde yer alan yağ hücrelerinin bozularak taşmasıyla deri altında meydana gelen bozulma cildin yüzeyinde pütürlü bir görünümün oluşmasına sebebiyet verir. Bahsi geçen bu bilindik görüntü ise cilt yüzeyine gitmeden evvel de deri altında belli kısımlarda olmasına rağmen görünürde yoktur, ilerde görünür.

Selülit Aşamaları Nelerdir?

Deri altında bulunan yağ hücrelerinin bağ doku kısımlarından taşması selülitin ilk kısmıdır. Bunun diğer adı da gizli selülittir. Dışarıdan bakıldığı zaman herhangi bir biçimsel sorun yoktur fakat ellerle kontrol edilince deri altında başlamış olan selülit görünür. Bu evrede yapılan tedavi net bir biçimde işe yarar ve koruma kalkanı oluşturulur. Ayakta durunca görünmeyen ama oturunca açığa çıkan selülitin ilk aşaması da budur. Kolayca tedavisi gerçekleştirilir.

Ayakta bile görülüyorsa bu biraz daha ileri derece selülit manasına gelir. Derecenin isminden ötürü yanılmayın, seans sayısı ilk iki vakaya nazaran daha uzun olsa da tedavisi her daim mümkündür. Son evrede ise cilt renginde bozulmalar meydana gelir hatta selülit nedeni ile ağrı bile oluşabilir. Peki ama selülit tam olarak neden meydana gelir? Bunu sizlere anlatmak istiyoruz. Selülit oluşumunun en önemli nedenlerinden biri her zaman için hareketsiz yaşam tarzı olmaktadır.

Selülit genelde masa başı çalışan kadınlarda görülen bir sorundur. Yeterli miktarda su içmemek de selülit oluşumunu destekler. Bunun yanı sıra yağlı beslenerek fast food tarzı yiyecekleri sık tüketmek de bu soruna sebep olabilir. Genetik sebepler, zararlı madde kullanımı gibi durumlarda da bu rahatsızlığı görmeniz mümkündür. O nedenle her daim bu kurallara dikkat etmenizi öneriyoruz. Aksi halde sorunlar büyüyecektir. 

Kalp ve damar sağlığının tehdit altında olması dolaşım sisteminin çökmesine sebep olabilir. Dolaşım yetersizliğinin yaşanması durumunda ise metabolizma yavaşlamaya başlar. Beden, harcayamadığı ve enerjiye hiçbir şekilde çeviremediği yağı biriktirecektir. Bağ doku bant kısımlarından taşmakta olan genişlemiş yağ tabakaları selülit biçiminde kendini gösterir. Selülit oluşumu ve dolaşım düzensizliği arasındaki ilişkiyi netleştirirsek;

 • Dolaşımın yetersiz olması bölgesel metabolizmanın son derece yavaş hale gelmesine sebep olacaktır.
 • Sağlıksız beslenme biçimine alışma, hormonal sorunlar, genetik nedenler ve yaş almaya dayalı hallerde beden yeterli kolajen üretimini sağlayamayabilir.
 • Dolaşımın yeterli gelmemesi nedeniyle oksijensiz kalmakta olan kısımlar yağlanmaya başlar. Yağ doku ve bağ doku arasındaki bozulmalar ise zaman içerisinde kişinin elastikiyetini tamamen kaybetmesine neden olabilir.
 • Özet geçecek olursak, selülit oluşumunun sayısız nedeni olabilmektedir. Doğru tedavi yöntemlerinin uygulanması ve iyi sonuç alınması adına selülite neden olan durumun ne olduğunun bilinmesi lazımdır.

Selülit Tedavisi Konusunda Doğal Yöntemler 

Üç ve dördüncü seviyede yer alan selülit hastaları dermatolog ve estetik danışmandan yardım alarak tedavi sürecine girişmelidir. Bahsi geçen seviyelerde doğal çözümler işe yaramaz. Fakat buna karşın rahatlatıcı etki yapabilir. Tedavi evresindeki ağır selülit hallerinde bedeni desteklemek adına kullanılabilir. En etkili selülit çözümü olmasa bile evde sürekli bu işlemleri yaparsanız iyi gelebilir:

 • Günde en az iki litre su için.
 • Her gün 1-2 saatinizi yürüyüşe ayırın.
 • Asansör kullanmayı bırakın, merdiven kullanın.
 • Kan dolaşımı sisteminizi hareketlendirmek adına selülitli kısmı tuz, şeker ve kahve gibi peeling etkisi görebileceğiniz malzemelerle beraber ovun. 
 • Ardından da kıl bir fırçayla beraber masaj uygulayın.
 • Selülit giderici etki yapan doğal yağlardan yaptığınız karışımla beraber selülitli bölgenize masaj yapabilirsiniz. 
 • Selüliti engelleyen bitkilerin çayını da için.

Selülit Tedavisi Konusunda Görev Alan Aletler ve Çeşitli Türde Uygulamalar

Selülite sebep olan formu bozuk yağ hücresini ufaltıp eski formuna geri getirmek, kolajen üretimini arttırmak ve cildin esneklik kazanmasına vesile olmak gibi şeyler yapan Akustik Şok Dalga Terapisi, Exilis Elite Saten germe, EMSlim, BodyFX ve Foma Plus gibi birbirinden farklı çağdaş teknolojilerden faydalanılan, netice odaklı selülit tedavi yöntemlerini daha yakından ele alalım.

Akustik Şok Dalga Terapisi ile Selülit Tedavisi Uygulaması

Cildin alt tabakasındaki dermiş bölümünde yer alan çukurlara fokuslanan güçlü ses dalgaları, derinin alt bölgelerine anlık yoğun düzeyde bir basınç verir. Darbelenme formunda hissedilen güçlü dalgalar tedavi esnasında titreşim biçiminde hissedilecek demektir. Akustik Şok Dalga Terapisi, basınç yönüne sahip ses dalgaları vasıtası ile hücre zarının geçirgen olma özelliğini destekleyerek hücre içindeki yağların serbest hale gelmesini sağlamaktadır diyebiliriz. 

Exilis Elite ile Selülit Tedavisi Uygulaması

Yağ dokularını ufaltan ve kolajen üretimini destekleyen bu yöntemle beraber selülit tedavisi gerçekleştirilir. Ultrasonun verdiği enerji ve radyofrekans enerjisi odaklı olarak yağ doku üstünde yüksek ısı uygulamasıyla bu işlem gerçekleştirilir. Deri altında bulunan yağ doku otuz dokuz buçuk dereceden kırk iki buçuk dereceye dek çıkabilen bir ısı üzerinde sabitlenir. Özel başlıkta yer alan soğutucuyla da ciltte herhangi bir acı meydana gelmez. Böylece cilt alt yapısı korunmuş olur.

Forma Plus ile Selülit Tedavisi Uygulaması

Radyofrekans enerjisiyle kolajen üretimini arttırıp selülit tedavisi yapan bu yöntem; aynı esnada sıkılaşma da sağlar. Olduğundan daha biçimli bir vücut elde edersiniz. Gelişmiş bir uygulama olan Forma Plus sayesinde en fazla sekiz seansta selülitlerden arınırsınız. Bol su içmeyi ve günlük egzersiz yapmayı da unutmayın. Çünkü tüm bunlar tedavinin etkisini en üst düzeyde arttıracaktır.

Body FX ile Selülit Tedavisi Uygulaması

Body FX cihazıyla yapılan bu tedavi, radyofrekans enerjisinin vakum ve basınç etkileriyle beraber kullanıldığı bir uygulama türüdür. Deri altında bulunan ve formu bozulan yağ hücreleri radyofrekans enerjisiyle tamamen ısıtılır. Böylece kontrollü halde basınçla beraber hücrelerde birikme yapan yağ vücuttan atılır. Her şey yoluna girmiş olur. Bu uygulama haftada iki kez yaptırılmalıdır.

EMSlim Yöntemi ile Selülit Tedavisi Uygulaması

Pütürlü görünümün yerini sütun gibi bacakların alması için kesinlikle bu yöntemi seçebilirsiniz. Kaslı bir bacak görünümü her zaman en iyisidir, gergin ve ışıltılı bacaklar sizi bekliyor. Bundan çok memnun kalacaksınız. 

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *