Blog

Yazın Cilt Neden Kurur?

Blog
Yazın Cilt Neden Kurur?
Haziran 30, 2022

Yazın hava şartlarına ve çevresel faktörlere bağlı olarak cilt ekstra kurur. Hava sıcaklığı, deniz, havuz, güneş, yanlış kozmetik ürünlerin kullanımı gibi nedenlerden dolayı ciltte kuruluk ve sertlik kaçınılmaz olur. El ile temas kurulduğunda kağıt gibi sert, pullu ve kupkuru bir cilt hissedilir. Bu durumdan kurtulmak ancak yaza özel yapılan cilt bakımı ile mümkündür.  Peki, kuru cilt bakımı nasıl yapılır?

Kuru cilt bakımı, diğer cilt tiplerine göre daha zahmetlidir. Çünkü nemini yitiren ve çatlamaya yön tutmuş bir cilt yüzeyi, aynı zamanda hassas durumdadır. Hassas ciltler ise daha çok kurumaya meyilli olup, buna yanlış cilt bakım ürünlerinin de eklenmesi daha da kurumasına neden olur. 

Sebum sıvısının oluşturduğu doğal koruma tabakasından mahrum kalan kuru ciltler, çevresel faktörlere karşı savunmasız hale geldikleri için giderek hassaslaşır. Bu döngüden kurtulmak için yaz aylarına özel cilt bakımı yapmak gerekir. 

Yaz Aylarında Cilt Neden Kurur? 

Yaz aylarında cildin kurumasının en önemli sebepleri arasında güneş ışınları yer alır. Kavurucu sıcaklarda yoğun bir şekilde ciltle temas kuran güneş ışınları, derinin nemsiz kalmasına neden olur. Terlemek, klorlu havuz suyu, tuzlu deniz, sık sık duşa girmek gibi faktörlerde cildin kurumasına neden olur. Yaz aylarında cildin kurumasının ve nemsiz kalmasının önüne geçilmek isteniyorsa; cilt bakımına ekstra özen gösterilmesi gerekir. 

Cildin her daim sağlıklı ve ışıltılı görünmesinin tek yolu derinlemesine nemlendirmekten geçer. Her şeyden önce bol bol su tüketmek, cildin nem kazanmasına yardımcı olur. Aynı şekilde doğru bakım ürünleriyle, düzenli bir şekilde cilt bakımı yapmak ve profesyonel cilt bakımlarına yönelmekte cildi derinlemesine nemlendirir. 

Cildin nemli ve sağlıklı kalmasını sağlamak için bazı faktörleri göz önünde bulundurmak gerekir. Bu faktörler aşağıdaki gibidir: 

 • Ilık su ile duş almak
 • Doğru kozmetik ürünler ile düzenli cilt bakımı yapmak
 • Yumuşak ve cilde uygun peelingler kullanmak
 • Günde 2 buçuk litre su tüketmek
 • Düzenli ve doğru besinler tüketmek 
 • Yüksek faktörlü güneş koruyucu kullanmak 
 • Zorunda olmadıkça güneşe çıkmamak
 • Klorlu ve tuzlu deniz-havuz sularında uzun süre durmamak 
 • Sigara içmek veya içilen ortamda bulunmak 
 • Klima gibi nem emen iklimlendirme cihazlarından uzak kalmak 

Bahsi geçen konular cildin yaz aylarında ekstra kurumasına neden olur. Ancak bu tarz durumların etkisinde kalmadığı halde, cildi çok kuru ve hassas insanlar vardır. Bu durum genetik olsa da doğru bakım ve tedavilerle cildin neme doymasını sağlamak mümkündür. 

Yaz Aylarında Cildi Rahatlatıcı Bakım Tüyoları 

Kuru cildin neden olduğu kuruluk, pullanma ve çatlama gibi problemlerden kurtulmak uygun bakım ürünleri kullanıldığında mümkündür. Doğru ürünler ile düzenli bakım yaparak kuru cildi rahatlatmak ve neme boğmak hiçte zor değildir. Yazın kuru cildin ihtiyaçlarını karşılayan bakım tüyoları!

Kuru Cilt için Temizlik 

Kuru cilt pul pul dökülen, ölü deriyle kaplı olan ve çatlamaya başlayan bir cilttir. Bu cildi keseleme, fırçalama, peeling gibi uygulamalarla temizlemek doğru bilinen yanlışlardan biridir. Kuru cilt, aynı zamanda hassas bir cilt olarak bahsi geçen uygulamalar sonucunda tahriş olabilir. Keza, yüz yıkama jeli veya köpük gibi ürünler, kuru ciltlere özel üretilmiş olsa da yüzün daha çok kurumasına neden olabilir. 

Kuru cilde sahip olan insanlar iki aşamalı cilt temizleme ve nemlendirme uygulaması ile doğru bakımı yapabilir. Bunlar: 

 • Kuru ciltlere özel üretilen su bazlı krem losyonlar kullanılmalı. Bu losyonlar ile nazik ve uzun bir masajla cilt ovulmalı. Ardından ılık suyla yıkanmalıdır. 
 • Doğal yağ içerikli cilt temizleme balmlarıyla bir kez daha nazik bir ovma işlemi yapılmalı. 
 • Ilık su ile cilt yıkanarak, temiz bir havlu ile tampon hareketler ile kurulanmalı. 

Kuru Cilt için Peeling

Kuru ciltlere özel yapılan peeling aşamasına geçilmeden önce cilt yeterince temizlenmiş ve nemlenmiş olmalıdır. Doğru bilinerek uygulanan yanlışlardan biri de karbonat, kahve gibi malzemelerin kuru ciltlere uygulanmasıdır. Bu ürünler kuru ciltlere uygun olan peeling içerikleri arasında yer almaz. 

Doğal ürünlerle peeling yapılacaksa bal ve yoğurt gibi karışımlardan yararlanılabilir. Bunun yanı sıra, kuru ciltlere özel üretilen peelingler kullanılabilir. Böylece ciltteki ölü deriler atılır ve pürüzsüz bir cilt katmanına sahip olunur. 

Kuru Cilt için Nemlendirme

Kuru ciltlerde görülen ölü deri, cildi derinlemesine nemlendirme konusundaki en büyük engeldir. Epidermis katmanındaki pullanma, nemlendiricin cildin alt katmanına ulaşmasına engel olur. Kuru ciltler ise, alt katmana ulaşmayan nemlendiricilerden dolayı daha çok kurumaya başlar. 

Kuru ciltleri derinlemesine nemlendirmek için şu detaylar dikkate alınmalıdır: 

 • Kuru ciltlere özel üretilen nemlendiricilerden alınmalı. 
 • İki aşamada gerçekleşen su bazlı solüsyon ve doğal yağlarla cilt ovularak temizlenmeli 
 • Özel nemlendiriciden sürülmeli 
 • Özellikle gece uyumadan önce nemlendirmeye özen gösterilmeli 
 • Hyaluronik asit içerikli nem serumlarından tercih edilmeli 
 • Yaz ve kış aylarında yüksek faktörlü koruma ve çinko içeren güneş kremlerden kullanılmalı 

Kuru Ciltler İçin Maske

Kuru ciltlerin mutlaka kullanması gereken bakım ürünlerinden biri maskelerdir. Cilt için hem pratik hem de yararlı olan maske, kuru ciltlerin dostudur. İster evde hazırlanabilecek ister hazır alınabilecek maskeler haftada 2 veya 3 kez uygulanmalıdır. Özellikle doğal içeriklerden oluşan nem maskelerinin kullanımı, cildin rahatlamasını ve derinlemesine nemlenmesini sağlayacaktır. 

Kuru Ciltler için Yaşlanma Karşıtı Ürün 

Güneş ışınları cildin kurumasına neden olarak yaşlanma belirtilerini hızlandırır. Yaz aylarında cilt kış aylarına nazaran daha çok kırışır. Bu durumun önüne geçmek için yaşlanma karşıtı kremlere yönelmek gerekir. Her cilt bakımından sonra bu ürünlerden kullanmak doğru olacaktır. 

Kuru Cilt Tedavisinde Kullanılan Profesyonel Cilt Bakımları 

Doğru kozmetik ürünlerin kullanılması, düzenli cilt bakımı yapılması ve doğru beslenilmesi kuru ciltlerin ihtiyacı olan nemi karşılar. Ancak derinlemesine bir temizlik, nem bombası için profesyonel cilt bakımlarına yönelmek gerekir. 

Kuru ciltleri yüzeysel ve geçici nemlendirmenin yerine profesyonel cilt bakımlarına yönelmek, kalıcı çözüm sağlar. Nem bombası etkisi veren üç tane cilt bakımı uygulaması vardır. Bunlar: 

 • Hydrafacial
 • Baby Face Beauty
 • Medikal Cilt Bakımı 

Cildin ihtiyacı olan nem, profesyonel bakım sayesinde verilir. Her seansta cilt daha da sakinleşir ve ölü derilerinden kurtulur. Profesyonel uygulamaları birde yakından inceleyelim. 

Hydrafacial Uygulaması 

Yumuşacık, ışıltılı ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için tercih edilen hydrafacial, cilt ve hücrelerin neme doymasını da sağlar. Cildi nemlendirmek ve sağlıklı görünüme ulaştırmak, aynı zamanda kuru cilt yapısından kurtulmak için düzenli olarak hydrafacial yaptırmak gerekir. 

Vakum teknolojisiyle çalışarak cildi derinlemesine temizleyen cihazlar, ağrısız ve acısız olarak cildi iyileştirir. Cildin derinlemesine neme doyarak normal cilt yapısına dönüşmesini sağlayan uygulama sonucunda daha sağlıklı ve genç görünümlü yapıya sahip olunabilir. 

Kuru ciltlerde meydana gelen kuruluk, pullanma ve çatlama gibi problemler düzenli hydrafacial uygulaması ile geçer. Bunun yanı sıra, cilt tonundaki dengesizlikler giderilir. Kuru ciltte kolay bir şekilde oluşan ince çizgi, kırışıklık ve kaz ayaklarının giderilmesinde de yardımcı olur. Cildin elastikiyetini arttırarak daha sağlıklı ve parlak bir görünüm sunar. 

Baby Face Beauty

Baby face beauty, cildin alt katmanlarını iyileştirerek kesin ve kalıcı çözüm veren bir uygulamadır. En etkili olan uygulama ile cildin en alt katmanlarındaki problemlerle savaşılır. Sonucunda ise ciltte bebeksi görünüm yaratarak lekeleri, ince çizgileri ve kırışıklıkları yok eder. 

Kuru ciltlerde sık görülen kırışıklık, pullanma ve pürüzlü cilt, Baby face beauty uygulaması ile son bulur. Cildin alt katmanlarını derinlemesine nemlendirerek, kuru cilt problemlerinin önüne geçer. Lazer teknolojisiyle beraber A vitamini, C vitamini, kök hücre, resveratrol gibi etkinliği kanıtlanan maddeler cilde nüfuz edilir. 

İnce çizgilerden, kırışıklıklardan, pullanmalardan ve renk dengesizliklerinden şikayet eden insanlar; daha sıkı, esnek, pürüzsüz ve yaşlanma belirtilerine karşı dirençli olan cilt isteyenler, bu tedavi yöntemine başvurabilirler. Baby face beauty uygulamasının doğru ve düzenli bir şekilde yapılması,  kuru cilt tipinden normal cilt tipine de ulaşılmasını da sağlar. 

Medikal Cilt Bakımı 

Kuru cilt tipine sahip olan insanların şikayet ettiği kuruluk, pullanma ve kırışıklık gibi problemlerden, medikal cilt bakımı ile kurtulmak mümkündür. Gözenekleri temizleme, ciltteki ölü tabakayı giderme, cildi derinlemesine nemlendirme, cildi parlatma, lenf drenajı toksinleri yok etme, parlaklık, canlılık, taze görünüm kazandırma gibi daha pek çok konuda etkilidir. 

Medikal cilt bakımının doğru ve düzenli bir şekilde yaptırılması, cilt görünümünün dışında cilt sağlığına da olumlu katkılarda bulunur. Düzenli bakım sonrasında kuru ve hassas cilt tipi, normal cilt tipine dönüşür. Ciltteki kusurlar, kırışıklıklar ve çatlamalar giderilerek, cildin yaşlanmasına karşı önlem alınır. 

Medikal cilt bakımı ile kuru cilt problemlerinden kurtulmak mümkündür. Uygulama sonucunda cilt zamanla sıkılaşır, dış faktörlere karşı daha güçlü bir duruma gelir. Kişinin cilt tipine, kusurlarına, derecesine ve hassasiyetine göre yapılan uygulama ile pürüzsüz ve sağlıklı bir cilde kavuşulabilir. 

Kuru Cilt Tiplerine Hangi Yağlar İyi Gelir?

Bitkisel içeriklere sahip olan yağlar, kuru ciltlerin vazgeçilmez ürünleri arasında yer alır. Cilt kuruluğunu gidermekten lekeleri açmaya, ölü hücreleri yok etmekten gözenekleri temizlemeye kadar pek çok yararı vardır. 

Kuru ciltlere özel üretilen, cilt temizleme ve nemlendirme özelliği gösteren bazı yağlar vardır. Bu yağlar şu şekildedir: 

 • Sukulent Yağı.
 • Maracuja Yağı.
 • Ayçiçeği Yağı.
 • Jojoba Yağı.

Bahsi geçen yağlardan cilt problemine ve tipine göre tercih edilebilir. Bu yağları kullanırken dikkat edilmesi gereken ise şunlardır: 

 • Doğal yağların gece sürülmesi gerekir. Gündüz kullanmaktan ve güneşe çıkmaktan kaçınmak gerekir. 
 • Her doğal yağ, her cilt tipine hitap etmeyebilir. Kullanmadan önce cildin küçük bir bölümünde test etmek doğru olacaktır. 
 • Gözenek tıkama özelliği göstermeyen ve yüzde kullanmaya uygun olan yağlardan tercih edilmelidir. 

Kuru Ciltler için Beslenme Önerileri

Cilt bakımında doğru ve düzenli bir beslenme, harici uygulanan cilt bakımları kadar etkili olur. Mineral, vitamin, yağ, protein ve su dengesini sağlayacak şekilde beslenildiğinde cilt daha sağlıklı yapıya ulaşır. 

Kuru cilt tipine haiz olan insanların tüketmesi gereken besinler vardır. Bu besinler şu şekildedir: 

 • Avakado
 • Ayçiçeği çekirdeği
 • Tatlı patates
 • Soğuk su balıkları
 • Tüm yeşil yapraklı sebzeler
 • Kabak çekirdeği
 • Bitter çikolata 

Omega, çinko, A vitamini, E vitamini ve magnezyum açısından zengin olan besinler, cildin su tutma kapasitesini arttırır. Aynı şekilde kakao gibi antioksidanlar ciltteki zararlı maddeleri uzaklaştırma konusunda etkilidir. 

Cildin neme doymasını sağlayan en önemli bileşen hiç şüphesiz sudur. Gün içerisinde en az 2 buçuk litre su tüketmek, kuru cildin kaybettiği nemi geri kazandıracaktır. 

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *