Blog

Kil Maskesi Nedir?

Blog
Kil Maskesi Nedir?
Haziran 10, 2022

Cilde en iyi gelen maskeler arasında yer alan kil maskesi, doğanın kadınlara en güzel armağanıdır. Geçmişten bu yana kadar sultanların, kraliçelerin güzellik reçetesi olan kil, günümüzde de sıklıkla tercih edilir. Beyaz, yeşil ve pembe gibi çeşitlere ayrılan killerin her biri çok yararlıdır.

Kimyasal ürünlerin sayısının artması, güvenin azalması ve insanların bilinçlenmesiyle beraber kil kullanımı artmıştır. Böylece evde cilt bakımın en popüler içerikleri arasına girerek çok sevilmiştir. Bazı markalar tarafından zengin içeriklerle sunulan farklı türdeki kil maskeleri, haftada bir kez yapılmak için son derece doğal ve pratiktir. 

Kil almak için popüler ve güvenilir adres olan aktarlar, her tür kili barındırır. Üstelik doğal kil hem kaliteli hem de ekonomik olduğu için herkes tarafından ulaşılabilir niteliktedir. Doğru ve düzenli bir şekilde uygulanan kil maskesi, cildi ipeksi bir güzelliğe kavuşturur. Düzenli kullananlar cildindeki yağ seviyesinin dengelediğini söyler. Bunun yanı sıra, yaz aylarında meydana gelen güneş lekelerini, sivilceleri ve siyah noktaları yok ettiğini ekler. 

Kil maskesi hakkında bir bilgiye sahip olmayanlar ise, kil maskesi nedir, kil ne işe yarar ve nasıl kullanılır gibi sorulara cevap arar. Bu noktada tüm merak edilen sorulara yanıt veriyoruz…  

Cilt Dostu Kil Maskesinin Tarihi 

Kil Maskesi Nedir?, Aleyna Gülten Beauty Tuzla

Yeşil, pembe ve beyaz gibi çeşitlere ayrılan kilin kullanımı tarih öncesi zamanlara dayanır. Geçmişte yalnızca cilt bakımı için değil; ev temizliği, saç ve vücut temizliği içinde kullanılmıştır. Tıpkı kül gibi kişisel bakım ve temizlik için çok etkili olduğu düşünülmüştür. Külle ve çamurla temizlenme yöntemi, yerini sabuna bıraktıktan sonra kil; yalnızca kadınların cilt bakımı için kullandığı malzeme haline gelmiştir. 

Kil taşı ile saç diplerini temizlemek ve cilde peeling yapmak, geçmişte Batı Anadolu’dan Mezopotamya’ya ardından Orta Doğu’ya kadar yayılmıştır. Bu dönemlerde hamamlarda ve saraylarda cildi beyazlatmak, güzelleştirmek ve pürüzsüzleştirmek için kullanılmıştır. Kil taşı ile yüz ovmak ve çamur banyosu yapmak gibi geleneksel yöntemler, farklı renklerden oluşan ancak aynı malzeme olan kilden kaynaklanmıştır. 

Kil Maskesi Nedir?

Volkanik bir taştan elde edilen kilin yapısı mikro partiküllerden oluşur. Bu doğal içeriğin gül suyu, su ve saf su gibi sıvılarla çamur durumuna getirilmesiyle elde edilir. İçeriği mineral bakımından zengin olan maske, adeta cilt dostudur. 

Klinik ortamda, güzellik merkezinde, evde ve doğal kil göllerinde uygulanması mümkün olan kil maskesi, sadece yüze değil; tüm vücuda kullanılması mümkündür. Cilde faydalarının yanı sıra, tedavi amaçlı da kil maskeleri kullanılır. Düzenli ve doğru kullanım sonucunda kil maskesi faydaları hissedilir. Cilt sağlığını olumlu etkileyen maske, gözenekleri tüm kirden arındırarak sıkılaşmasını sağlar. 

Kan dolaşımının hızlanmasını ve lenf drenaj sisteminin harekete geçmesini sağlayarak yaşlanma karşıtı koruma gösterir. Sivilce, akne ve siyah nokta tedavisinde sıklıkla tercih edilen kil maskesi, özellikle genç ciltlere üstün fayda sağlayan bir doğal içeriktir. 

Yeşil kil maskesi, kilin en çok bilinen ve tercih edilen çeşididir. Ancak pembe ve beyaz kilde günümüzde giderek daha çok insan tarafından kullanılıyor. Hem cilt temizliği hem cilt onarma hem de nemlendirme özellikleri ile dikkat çeken kili, cilt bakımı rutinine eklemekte fayda vardır. 

Kil Maskesinin Cilde Faydaları Neler?

Kil maskesi her cilt tipine, problemine ve ihtiyacına yanıt veren bir maddedir. Kuru, yağlı, karma, hassas ve akneli bir cilde sahip olan insanlar kil maskesini gönül rahatlığıyla uygulayabilirler. Ciltte meydana gelen sivilce, kızarıklık, siyah nokta gibi problemlere çok iyi gelen maske ile kısa zamanda sağlıklı cilde kavuşulabilir. 

İçeriği tamamen doğal olan kil maskesi, kadın ve erkekler tarafından kullanılabilir. Herkesin cilt bakımı rutinine eklemesi gereken yeşil kil maskesi faydaları şu şekildedir: 

  • Ciltteki fazla yağ, kir ve makyaj malzemelerinden tıkanan gözenekleri açar. 
  • Ciltte oluşan fazla yağın giderilmesini sağlar. 
  • Kırışıklık, sarkma, çizgi gibi yaşlanma belirtilerini yok eder. 
  • Sivilce, akne, siyah nokta gibi cilt problemlerini ortadan kaldırır. 
  • Güneş ışınlarının zararlı ışınlarından kaynaklanan lekeleri yok eder. 
  • Gözeneklere yapışan mikrop ve virüsleri giderir. 
  • Ciltteki pigment bozukluğunu onarır ve cilt tonunu eşitler. 
  • Dış faktörlerden meydana gelen deformeleri onarır. 
  • Ölü deriyi alır ve hassas bir peeling etkisi yaratır. 
  • Cildi canlandırır, parlaklık verir ve sağlıklı bir görünüm sunar. 

Kil Maskesi Cilt için Ne İfade Eder?

Kil Maskesi Nedir?, Aleyna Gülten Beauty Tuzla

Demir, magnezyum, silis, potasyum ve kalsiyum gibi değerli mineralleri içeren kil maskesi, cilt için pek çok şey içerir. Düzenli ve doğru bir biçimde uygulanan maske sayesinde gözle görülür fark elde edilebilir. Kil maskesinin cilde zararının olmaması ve kurutmaması için haftada 1 kez uygulanması önerilir. Her hafta uygulanan maske ile sivilce problemlerinden akne sorunlarına, siyah noktalardan yağlı cilt problemlerine kadar pek çok probleme çözüm bulunabilir. 

Kil maskesinin içeriğinde yer alan mineraller cilde çok iyi gelir. Tüm cilt tipleri için çok faydalı olan maske, kırışıklıkların ve sarkmaların giderilmesini de sağlayarak yaşlanma karşıtı görev alır. 

Cildin Yağ Dengesini Korur

Cilt katmanında dış faktörler ve genetik faktörlerden kaynaklı olarak fazla yağ birikebilir. Kil, yağ emici özelliği ile fazla yağı emerek cildin dengelenmesini sağlar. 

Deformasyonları Tamir Eder

Kil içerisinde bulunan vitamin ve mineraller, ciltteki deformasyonları tamir etmek ve gidermek için çok etkilidir. 

Cilt Rengini Eşitler 

Kil maskesinin en güzel etkilerinden biri de cilt tonunu eşitlemesidir. Ciltteki renk dengesizlikleri düzenli ve doğru kil maskesi kullanımı ile eşitlenir. 

Yaşlanma Karşıtı Etkiye Sahiptir 

Kil maskesi, ciltte yaşlanmaya bağlı olarak gelişen kırışıklık, ince çizgi, kaz ayağı ve sarkma gibi problemlerin giderilmesinde oldukça etkilidir. 

Etkili Bir Cilt Temizliği Sunar 

Kil maskesi, içeriğinde bulunan antibakteriyel etki ile cildi temizleyerek mikropları uzaklaştırır. Böylece kirden ve kalıntılardan dolayı meydana gelebilecek deformasyonlarında önüne geçer. 

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *