Blog

Cilt Serumu Kullanımı ve Önemi

Blog
Cilt Serumu Kullanımı ve Önemi
Haziran 10, 2022

Cilt serumu, içeriğinde bulunan besleyici maddeler ile farklı cilt problemlerine cevap veren bir cilt ürünüdür. Serumun içeriğinde bulunan aktif içerikler, cilt tarafından emilerek çeşitli cilt problemlerin çözümü olur. Cildin en büyük sorunları arasında yer alan cilt lekeleri, cilt serumları ile pratik bir şekilde tedavi edilebilir.

Başta yaşlanma belirtilerini ortadan kaldıran cilt serumu, cildi onarma, bakımını yapma ve genç görünüm kazandırma gibi daha pek çok konuda etkilidir. Ciltte sağlıklı ve pürüzsüz görünümü yakalama, bu yolda sağlıklı bir şekilde yol kat etme konusunda en iyi yardımcıdır. Cilt serumları, cildin pek çok katmanına nüfuz edebildiği için çözüm noktası son derece geniştir. 

Yüzü temizledikten sonra, nemlendirici sürmeden önce kullanılan serumun cilde birkaç damla sürülmesi yeterli olur. Serumlar, diğer cilt dostu ürünlere kıyasla cilt yüzeyinde durmak yerine derinlemesine emilir. Bu sayede, cilt kuruluğu, parlaklık ve kırışıklık gibi pek çok problemde etkili olur. Yüz derinlemesine temizlendikten sonra bezelyenin büyüklüğünde yanaklara, buruna, alına ve çeneye sürülmelidir. Hem gece hem de gündüz kullanılarak serumlardan üstün faydalar alınabilir. 

Serumlar her cilt tipine ve problemine uygun seçeneklerde üretilir. Bu sebeple, serumun ne için kullanılması gerektiği, nasıl uygulandığını, hangi sıklıkla sürülmesi gerektiğini ve diğer detayları öğrenmek gerekir. Cilt serumları hakkında bilinçli davranılmazsa hem fayda sağlamaz hem de ciltte leke oluşmasına neden olur. 

Cilt Serumu Nedir?

Cilt serumu, cilt tipine ve cilt problemlerine göre içeriği değişen, yoğunlaştırılmış konsantre maddelerden oluşan ürünlerdir. İnce yapısı nedeniyle gözeneklerden sızabilmesi sayesinde cildin her katmanı arasında kolayca ilerler ve derin katmanlara kadar ulaşabilir. 

Cildi sıkılaştırma, leke oluşumunu engelleme, yoğun nemlendirme, cilt gençleştirme, yaşlanma karşıtı koruma, leke tedavisi, siyah nokta tedavisi ve akne oluşumunu engelleme gibi daha pek çok cilt probleminin giderilmesinde kullanılır. 

Cilt tipine ve ihtiyacına uygun içeriğe sahip serumların kullanılması, kısa sürede etkili sonuçlar elde edilmesine olanak sağlar. Özellikle olgun ciltlerde kırışıklık, sarkma, ince çizgi, kaz ayağı gibi yaşlanma belirtilerine karşı koruma sağlar. İçeriğinde bulunan vitamin, mineral, protein gibi değerli maddeler cilt bakımının olmazsa olmazları arasında yer aldığı için üstün fayda sağlar. 

Cilt Serumunun Faydaları Neler?

Cilt Serumu Kullanımı ve Önemi, Aleyna Gülten Beauty Tuzla

Cilt serumu, her cilt tipine ve ihtiyacına karşılık verebilmek için pek çok seçenekte üretilir. Bu seçenekler, güçlü ve yoğun formülleri sayesinde sorunlara hızlı bir şekilde etki eder. Serumlar doğrudan cilt altına ulaşabilen, çözüm odaklı ve çeşitli etkileri bulunan özel formüllerdir. Cilt serumunun faydaları arasında şunları sayabiliriz: 

  • Cilt serumları, kırışıklıkların oluşumunu önleme ve giderme konusunda etkilidir. 
  • Yoğun nemlendirme sağlayan serumlar, cildin kurumasına ve matlaşmasına engel olur. 
  • Leke açıcı özelliğe sahip olan serumlar, güneş lekelerinin üzerinde etkilidir. 
  • Cilt tonunu eşitleme, ışıltı ve parlaklık katma konusunda yardımcı olur. 
  • Cilt sıkılaştırma konusunda etkilidir. 
  • Gözenekleri sıkılaştırma özelliği ile sivilce ve siyah nokta oluşumunu önler. 
  • Cildin katmanlarını besleyen protein, vitamin, mineral ve peptit içeren cilt serumları, yaşlanma karşıtı bakımların önemli bileşenlerini içerir. 
  • Sebum sıvısını dengeleyen cilt serumları, cildin kendi kendini onarmasına destek olur. 

Cilt Serumları Hangi Problemlere İyi Gelir?

Cilt serumları, pek çok cilt problemine iyi gelecek içeriklerde üretilir. Başta kuru ciltler olmak üzere, yağlı ve karma ciltlerin problemlerine çözüm olur. Cilt tipine uygun seçilen cilt serumu, içerisindeki bileşenlere dikkat edildiğinde faydası görülebilir. 

Cilt serumu, saniyeler içerisinde cildin en alt katmanlarına kadar ulaşarak kuruluk problemine kısa sürede olumlu etkide bulunur. Kırışıklıkları ve ince çizgili azaltmak için cilt serumu kullanılabilir. Bazı cilt serumları içeriğinde bulunan bileşenler ile yüzdeki kırışıklıkları açar, genç ve taze bir görünüm elde edilmesini sağlar. Serumların içeriğindeki yağlar yaşlanma belirtilerinin önüne geçerek zamana meydan okunmasını sağlar. 

Cilt serumu, cilde parlaklık katmak ve aydınlatmak içinde kullanılan bir üründür. Sigara kullanımı, uyku problemi, güneş ışınlarına maruz kalma ve beslenme düzensizliği gibi daha pek çok sebep cilt tonunun farklı olmasına neden olabilir. Bu sebeple, içeriğinde C vitamini barındıran cilt serumlarına yönelmek doğru olur. C vitamini başta olmak üzere çeşitli vitamin ve bitkisel karışımlar içeren serumlar cildi nemlendirir, parlaklık katar ve yenileyerek cilt tonunu eşitler. 

Göz altı morluklarını azaltmak amacıyla da cilt serumu kullanılır. Uykusuzluk, bilgisayar ekranına uzun süre bakmak, düzensiz beslenme gibi daha pek çok sebep göz altlarının yorgun düşmesine ve mor halkların oluşmasına neden olur. Bu durumdan hemen kurtulmak için göz altı morlukları için üretilen serumlara yönelmek gerekir. Düzenli ve doğru kullanım elde edildiğinde olumlu sonuçlar alınır. 

Akne ve sivilce izlerinden muzdarip olan insanlarda cilt serumlarına yönelebilir. Salisilik asit bazlı sivilce karşıtı serumların içeriğinde retinol ve C vitamini yer alır. Cildin kurumasını önlemek ve nem kazanmasını sağlamak için bu serumlar alınabilir. Bu sayede hem sivilce oluşumu önlenir hem de lekeler giderilir. 

Cildi mat ve pürüzlü bir görünüme sahip olanlar içinde cilt serumu vazgeçilmez bir üründür. İçeriğinde C vitamini bulunan serumlar, her insanın faydasını aldığı ürünler arasında yer alır. Hücre yenilemesi sağladığı için cilde genç ve taze görünüm katar. 

Her Cildin Mucizesi: Cilt Serumu Çeşitleri 

Cilt Serumu Kullanımı ve Önemi, Aleyna Gülten Beauty Tuzla

Cilt serumları içeriklerine ve faydalarına göre çeşitli kategorilere ayrılır. Serum seçerken faydalı olması için, etkilerine göre serumları çeşitlendirmek doğru olacaktır. Serum çeşitleri aşağıdaki gibidir: 

Leke Karşıtı Cilt Serumları

Cilt serumları arasında en çok tercih edilen leke karşıtı serum, birkaç farklı bileşenden oluşur. Ancak içerisinde güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma sağlayan Niacinamide asidi bulunur. Bu asit leke oluşmasını önlemesinin yanı sıra, mevcut lekelerinde rengini açmaya yardımcı olur. 

Kırışıklık Açan Cilt Serumları 

Kırışıklık açan cilt serumu, A vitamini türevi olan retinol içerir. Bu serumlar kırışıklık karşıtı etkisiyle bilinmesinin yanı sıra, cildi beslemek ve nemlendirmek gibi görevlerde görür. Çünkü kırışıklıklar ile baş edebilmek için cildin beslenmesi ve nemlenmesi gerekir. 

VitaminB5 ve hyaluronik asitle birleştirilen, C vitamini ve kolajen peptitler içeren komplike formülleriyle daha etkili olan içeriklere de rastlamak mümkündür. 

Nemlendirici Cilt Serumları

Nemlendirici cilt serumu çeşitleri içerisinde genelde saf hyaluronik asit bulunur. Farklı formüllerde hyaluronik asit bazlı olan nemlendirici cilt serumları, cildin neme doymasını sağlayan bitkisel bileşenler bakımından zengindir. E vitamini açısından oldukça zengin olan tahıl özleri, B grubu vitaminler ile birleştirilir. Özellikle cilt kuruluğundan şikayetçi olan insanlar, hyaluronik asit serum tercih ederek nem bombardımanına kavuşabilir. 

Canlandırıcı ve Tazeleyici Cilt Serumları

C vitamini serum, her kadının cilt bakımı için tercih ettiği serumlar arasında yer alır. Cildi canlandıran ve tazelik katan serum dendiğinde ilk akla hiç şüphesiz C vitamini gelir. 

Cilt katmanındaki hücreleri yenilediği için gençlik iksiri de denilen C vitamini hem vücutta hem de ciltte en temel vitamindir. Sağlıklı, genç ve parlak bir cilde sahip olmak için cilt bakımı rutininden C vitamini içerikli serumlar eksik edilmemelidir. 

Yaşlanma Karşıtı Cilt Serumları

Cildin canlanması, kırışıklıkların giderilmesi, sarkmaların önlenmesi ve cildin canlanması amacıyla kullanılan yaşlanma karşıtı cilt serumu, doğal olarak kolajen içerir. Kırışıklık karşıtı serum çeşitlerinin içeriği değerli vitaminler ile zenginleştirilmiştir. 

Yaşlanma karşıtı serumlar içerisinde kolajenin yanı sıra, Hyaluronik asit, vitamin B5 ve çeşitli bitkisel vitaminler yer alır. Zengin içeriğe sahip olması yalnızca yaşlanma karşıtı gereksinimi karşılamakla kalmaz; cildi nemlendirir ve canlı bir görünüme kavuşturur. 

Akne Karşıtı Cilt Serumları

Cilt serumları arasında sıklıkla tercih edilen akne karşıtı cilt serumu, içeriğinde değerli bileşenlere yer verir. Salisilik asit içerikli serumların içerisinde retinol ve C vitamini de bulunabilir. Bunun yanı sıra, Peroksitte sivilce karşıtı serum bileşenleri arasında yer alır. Aynı şekilde bu bileşen Retinol ile formüle edilerek çok daha güçlü serum haline getirilir. 

Cildin nem dengesini sağlamak ve kurumasını önlemek amacıyla akne karşıtı serumların içerisinde Hyaluronik asit ve Niacinamide de bulunabilir. Bu sayede hem akne oluşumu önlenir hem de cilt derinlemesine nemlenir. 

Gözenek Sıkılaştıran Cilt Serumları

Niacinamide serum, C vitamini serum ya da bunları bir arada bulunduran hayluronik asit serumlar, gözenek sıkılaştırma konusunda bir numaradır. Bunların dışında gözenek sıkılaştırma etkisi bulunan kuşburnu gibi pek çok bitkisel içerik bulunduran farklı formüllerde vardır. 

Cilt Serumları Ne İşe Yarar?

Cilt serumları, cilt problemlerine ve tiplerine uygun olabilmek için pek çok çeşide sahiptir. Bu çeşitlerin ne işe yaradığı ise hep merak konusu olur. 

Kolajen Serum 

Kolajen serum cildin kırışıklık, sarkma, ince çizgi ve kaz ayağı gibi yaşlanma karşıtı belirtilere karşı korunmasını sağlar. Kırışıklık görünümünü azaltarak cildin daha genç ve canlı görünüme sahip olmasını sağlar. Aynı zamanda cildi sıkılaştırarak leke oluşumunu, sivilce ve akne oluşumunu önler. 

Kolajen sayesinde Fibroblastlar güçlenerek dış faktörlerin olumsuz etkilerine karşı cildin savunma gücü artar. Cildin en önemli kaynağı olan kolajen serumu, insanlar tarafından 30’lu yaşlardan itibaren kullanılmaya başlanır. Ancak daha önce kullanılmaya başlanması konusunda bir sakınca yoktur. 

Kolajen cilt serumu, temizlenen cilde her gece uyumadan önce sürülmelidir. Etkisini daha çok hissetmek için haftada bir peeling uygulamasından sonra sürülebilir. Ayda bir kere dermaroller ile uygulayarak serumun daha derinlere ulaşması da sağlanabilir. 

C Vitamini Serum

C vitamini, cilde çok güçlü bir antioksidan etki yaratarak cildi yeniler. Bununla beraber cildi aydınlatır, sıkılaştırır, tonunu eşitler ve sağlıklı bir görünüme ulaştırır. Cilt altı katmanların onarılmasına da yardımcı olduğu için yaşlanma karşıtı da koruma sağlar. 

C vitamininin yalnızca gece uygulanması uygun görülür. 25 yaşından itibaren C vitamini serum kullanılmaya başlanabilir. Ayrıca serum her cilt tipine uygundur. 

Hyaluronik Asit Serum

Hyaluronik asit serum, cilt altındaki dokuların kendi kendini yenileyebilmesi ve onarabilmesi için önemli olan bir asittir. Cildi derinlemesine nemlendirme, besleme ve ışıltı katma gibi pek çok etkisi vardır. 

Hyaluronik asit hem gece hem de gündüz olmak üzere her gün uygulanabilir. Bu serumu 25 yaştan itibaren kullanmak gerekir. 

Retinol Serum

Retinal cilt serumu, yaşlanma karşıtı koruma sağlayan ve akne oluşumunu engelleyen bir serumdur. İçeriğinde yer alan değerli bileşenler sayesinde cildi sıkılaştırır ve kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur. 

Niacinamide Serum

Leke tedavisinde oldukça etkili olan Niacinamide serumu, gözenek sıkılaştırma, sivilce ve siyah noktası tedavisinde oldukça faydalıdır. Her yaşa ve her cilt tipine uygun olan serum, geceleri kullanılmalıdır. Ancak leke oluşumun önlenmesi için sabahları bol suyla yıkanması gerekir.

Yorum Yap

Your email address will not be published. Required fields are marked *